Metoda Montessori- naucz mnie to robić samodzielnie- poradnik dla rodziców

Kilkakrotnie już na moim blogu miałam okazję pokazać Wam książki dotyczące wychowywania dzieci w duchu Montessori. Dziś pokażę Wam kolejną ciekawą pozycję, która może przydać się zarówno rodzicom, jak i nauczycielom.


Nie będę opowiadać Wam o samej pedagogice Montessori, bo o tym możecie przeczytać w książkach, sama zresztą też wiem tyle, ile wyczytałam. Po przeczytaniu tych kilku książek mogę tylko stwierdzić, że założenia Montessori są mi bardzo bliskie i częściowo wykorzystuję je w wychowywaniu chłopców. Skupię się dziś raczej na tym, co możecie znaleźć w tym konkretnym poradniku.
Książka składa się z 6 rozdziałów, krótkiego wprowadzenia oraz podsumowania.
Rozdział pierwszy to biografia Marii Montessori- niezwykłej kobiety, która poświęciła swoje życie sprawom dzieci. Rozdział drugi to szczegółowo omówiony rozwój dziecka- są tu opisane okresy wrażliwości oraz poszczególne etapy rozwoju od niemowlaka po dojrzałego młodego człowieka.


Kolejna część to zasady pedagogiki Montessori w wieku od 3 do 6 lat. Omówione są tutaj takie zagadnienia jak poszanowanie wolności dziecka, swoboda wyboru aktywności, poruszania się, komunikowania, nauka samodyscypliny, edukacja itd. Warto wspomnieć, że nie chodzi o to, aby dziecko miało nieograniczoną swobodę, ale o to, aby mądrze dziecku towarzyszyć w poznawaniu świata, bez narzucania się, jednocześnie z miłością i zainteresowaniem. Trzeba podążać za dzieciem, dostosować się do jego tempa i możliwości.
Rozdział czwarty dotyczy pedagogiki Montessori w szkole. Możemy tutaj poczytać o tym, jak wygląda nauka w szkołach czy przedszkolach Montessori, jakie materiały dydaktyczne są stosowane, jak wygląda otoczenie, czyli klasa szkolna oraz jak przebiegają lekcje.


Rozdział piąty, to jest to co mnie interesuje najbardziej, czyli metoda Montessori w domu. Jest to naprawdę interesująca część, w której możemy przeczytać o tym, jak pozytywnie wychowywać dziecko, szanując je i ufając mu. Ważne jest również odpowiednie dostosowanie otoczenia do możliwości małego człowieka. Na koniec rozdziału znajdują się propozycje kilkudziesięciu aktywności, które mogą wykonywać dzieci w domu. Są one pogrupowane tematycznie np. życie codzienne, dbanie o dom, prace kuchenne, zabawy ruchowe, a także edukacja- językowa, matematyczna, przyrodnicza, pisanie, czytanie. Jest to świetna inspiracja dla rodziców.


Jest jeszcze rozdział szósty, czyli fiszki aktywności. Tutaj znajduje się 20 propozycji na ciekawe zabawy z dziećmi. Aktywności te mogą się wydawać bardzo proste i mało znaczące, a tak naprawdę mają one ogromny wpływ na rozwój i samodzielność dziecka. Jest tutaj na przykład zaproponowana zabawa w przesypywanie i przelewanie- mój Kuba od kilku dni uwielbia bawić się w ten sposób. Kiedy ja przy laptopie piszę dla Was recenzję Kubuś przelewa wodę w kubeczkach lub przesypuje sobie płatki kukurydziane (tylko dziwnym trafem ma ich coraz mniej:D).

"Metoda Montessori. Naucz mnie to robić samodzielnie" to doskonała książka zarówno dla rodziców jak i nauczycieli. Niezależnie od tego, czy stosujecie pedagogikę Montessori, czy też nie, ten poradnik może być świetną inspiracją na zabawy i aktywności edukacyjne zarówno w domu jak i w przedszkolu.

Kilka informacji o książce:
Wydawnictwo: RM
Autor: Charlotte Poussin
Okładka: miękka
Liczba stron: 202
Rok wydania: 2017
Cena: 24,99 zł
Książka na stronie wydawnictwa- kliknij tutaj


Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej