Jak być dobrym rodzicem- poradnik

Być idealnym rodzicem-marzenie każdego z nas prawda? Szkoda tylko, że kompletnie nieosiągalne. Podobno idealni rodzice istnieją, ale tylko do momentu, kiedy urodzą im się dzieci;)
Ideałów nie ma, ale można dążyć do tego, żeby być po prostu dobrym rodzicem- takim, który ma ze swoimi dziećmi zdrową relację, opartą na wzajemnym zaufaniu, szacunku i miłości. Oczywiście nic nie przychodzi samo i zbudowanie takiej relacji wymaga dużo cierpliwości, poświęcenia i wysiłku. Pomaga również wiedza- kiedy rozumiem mechanizmy rządzące dziećmi, potrafimy je zrozumieć, wiemy, jakie etapy w rozwoju przechodzą, łatwiej sprostamy wyzwaniom jakie stawia przed nami rodzicielstwo. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy do wiedzy mamy nieograniczony dostęp. Jest Internet, są różne warsztaty i szkolenia, a także książki i poradniki. I choć nie każdy poradnik zawiera dobre rady (niestety trafiłam i na takie, które z tworzeniem dobrej więzi nie mają nic wspólnego), to jednak są takie, po które naprawdę warto sięgnąć.


"Jak być dobrym rodzicem" to poradnik autorstwa pani Justyny Korzeniewskiej, która jest psychologiem dziecięcym. Autorka z ogromnym zrozumieniem i cierpliwością podchodzi do spraw wychowania i tworzenia relacji z dziećmi.
Książka podzielona jest na dwie części- pierwsza z nich to "Rozmowy z dzieckiem". Po krótkim wstępie znajdziecie tutaj 6 rozdziałów dotyczących trudnych tematów i pytań, które zadają nam dzieci. To, że warto z dziećmi rozmawiać jest sprawą oczywistą. Dzieci mają w sobie ogromną ciekawość świata, wszystko chcą wiedzieć, a naszym zadaniem jest im ten świat wyjaśnić. Nie jest to jednak łatwe, bo jak wytłumaczyć dziecku co to jest seks, śmierć, adopcja, homoseksualizm, patologia, molestowanie czy inne trudne zagadnienie. Nie można zostawić dziecka bez odpowiedzi, a jednocześnie trzeba rozmawiać tak, aby zrozumiało i nie przeraziło się. W poradniku znajdziecie gotowe wzory odpowiedzi na tego typu pytania- można je po prostu przeczytać lub inspirując się-odpowiedzieć własnymi słowami. Wypowiedzi są tak skonstruowane, aby dziecko zrozumiało, a jednocześnie nie zaburzyło sobie wizji idealnego świata.


Część druga to "Kłopotliwe zachowania dzieci". Tutaj autorka opisała kilka obszarów życia rodzinnego, które zwykle są problematyczne, a często także konfliktowe. Znajdziecie tutaj takie zagadnienia jak sen, jedzenie, toaleta (nocniczkowanie), relacje, protesty, korzystanie z telewizji czy komputera, relacje z rodzeństwem, rówieśnikami, rodzicami, wspólne zakupy, wymuszanie uwagi. Jest też kilka słów na temat kar i stawiania granic. W każdym zagadnieniu opisane są emocje dziecka, są również pytania dla rodzica, które mają ułatwić analizę problemu i odnalezienie rozwiązania. Jeśli zrozumiemy targające dziećmi emocje i ich problemy, łatwiej nam będzie uniknąć sytuacji konfliktowych i stworzyć pozytywną relację, w której dziecko będzie nam ufało.


Wychowanie dzieci to bardzo ciężka praca, a jednocześnie sztuka. Na sukces ma wpływ wiele czynników, a jednym z nich jest nasza wiedza i podejście do tego małego człowieka. Warto wspomagać się dobrą literaturą, aby każdego dnia dążyć do tego, aby móc o sobie powiedzieć- jestem dobrym rodzicem. Tego Wam wszystkim życzę z całego serca. Nie załamujcie się niepowodzeniami i każdego dnia podejmujcie walkę o dobre relacje w rodzinie i wychowanie dzieci na wartościowych, pewnych siebie ludzi. I pamiętajcie- nigdy nie będziecie idealnym rodzicem, bo tacy rodzice po prostu nie istnieją.


Kilka informacji o książce:
Wydawnictwo: RM
Autor: Justyna Korzeniewska
Okładka: miękka
Liczba stron: 208
Rok wydania: 2017
Cena: 24,99 zł
Książka na stronie wydawnictwa- kliknij tutaj

Komentarze

  1. Był taki czas, że chętnie sięgałam po poradniki, sporo mi rozjaśniły.

    OdpowiedzUsuń
  2. Po przeczytaniu dziestu poradników wiem, że nie ma idealnego. Warto jednak szukać i wybierać to co się sprawdza

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej