Zioła-nowa encyklopedia

Od kilku lat interesuję się medycyną naturalną. Jestem zwolennikiem naturalnego leczenia-skoro matka natura dała nam rośliny lecznicze, to powinniśmy z nich korzystać. Niestety robi się to coraz mniej popularne, a naturalne preparaty są wypierane przez chemiczne leki. Ogromna szkoda, bo naprawdę w naturze mamy całą aptekę. Oczywiście nie uważam, że powinniśmy odwrócić się od medycyny- absolutnie nie. Warto jednak łączyć jedno z drugim. Moje dzieci chodzą do pediatry (tak, pediatry, nie znachorki), która rewelacyjnie wplata naturalne leczenie w swoją medyczną wiedzę i antybiotyk zapisuje w ostateczności. Leczenie wszystkich infekcji wspomagamy naturalnymi metodami.
Ziołolecznictwem zaczęłam interesować się na studiach, kiedy to miałam kilka przedmiotów z tym związanych. Poznałam wtedy wiele roślin leczniczych i zaczęłam je stosować. Przykładowo przez kilka lat miałam paskudną kurzajkę na palcu- wyleczyłam ją w tydzień stosując popularny chwast- glistnik jaskółcze ziele. Warto zainteresować się roślinami leczniczymi, bo naprawdę możemy z nich uzyskać lekarstwo na wiele dolegliwości. W poznaniu ziół i ich właściwości pomoże Wam książka "Zioła.Nowa Encyklopedia. Właściwości i zastosowanie w odżywianiu, leczeniu i kosmetyce". 


To dość pokaźne tomisko to nowość wydawnicza z wydawnictwa Jedność. Jest to kompendium wiedzy na temat ziołolecznictwa. Znajdziecie tutaj właściwie wszystkie potrzebne informacje. Najpierw krótki wstęp o fitoterapii i historii stosowania ziół, a następnie informacje podstawowe o ich stosowaniu- czyli jakie części roślin wykorzystujemy, jak należy przechowywać, suszyć i przygotowywać rośliny do użycia oraz jak przygotować poszczególne rodzaje preparatów ziołowych (na przykład co to jest napar, odwar, nalewka, syrop, krem, maść itd).


Dalej znajdziecie charakterystyki konkretnych roślin leczniczych wraz z ich fotografią, właściwościami i zastosowaniem.


Kolejny rozdział to "Herbatki i leki z apteki zielarza"- tutaj wypisane są konkretne schorzenia, dolegliwości i choroby oraz propozycje produktów ziołowych, które możemy zastosować.
Przykładowo na kaszel- syrop z prawoślazu lekarskiego, inhalacja (bez inhalatora) z olejku sosnowego, napar z bazylii pospolitej, napar z mięty, odwar z sosny zwyczajnej. Oczywiście jest także podany sposób przygotowania danego preparatu.


Następna część- "Z ksiąg klasztornych, Zapiski mnichów" to ponownie wypisane rośliny lecznicze ich właściwości i przepis na przygotowanie lekarstwa. A dalej kolejne charakterystyki roślin tym razem dziko rosnących oraz ziół aromatycznych.
To jeszcze nie wszystko bowiem w książce znajdziecie także rozdział dotyczący ziół w kuchni. To aż 120 przepisów na różne pyszne potrawy, w których możemy zastosować zioła. Dania obiadowe, zupy, tarty, przekąski, sosy, placuszki, desery, dżemy, likiery i wiele innych.


Zachęcam wszystkich do sięgnięcia po tą książkę i zainteresowania się ziołolecznictwem. Rośliny dają nam ogromne możliwości naturalnego leczenia, oczywiście wszystko w granicach rozsądku i ostrożnie, szczególnie w przypadku dzieci. Książka jest bardzo ładnie wydana i niesamowicie się cieszę, że mam ją w swojej biblioteczce.

A na koniec cytat, który znalazłam na początku encyklopedii i który zawiera w sobie właściwie istotę ziołolecznictwa:

"Pan stworzył leki pochodzące z ziemi, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził" /Mądrość Syracha 38,4/


Kilka informacji o książce:
Wydawnictwo: Jedność
Autorzy: Paola Mancini, Barbara Polettini
Okładka: twarda
Liczba stron: 384
Rok wydania: 2019
Cena: ok 46 zł
Książka na stronie wydawnictwa- kliknij tutaj

Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej