Mama czyta- Odzyskanie- nowość wydawnicza

Kocham książki, śmiało mogę powiedzieć, że są moim drugim życiem. Praktycznie nie ma dnia, żebym chociaż kilku minut nie spędziła na czytaniu. Nic mnie tak nie odpręża jak wieczór z książką. Dziś skończyłam czytać "Odzyskanie"- nowość wydawniczą z wydawnictwa Lucky i o tej książce opowiem Wam kilka słów.


Bohaterką książki jest Alina Majewska, którą poznajemy w momencie, kiedy jest młodą dziewczyną. Dopiero zakończyła się II wojna światowa, a Alina wraz z innymi rodakami wyjeżdża na drugi koniec kraju- tzw. Ziemie Odzyskane. Alina osiada w Lubinie- małym miasteczku, które powoli dźwiga się po wojennej zawierusze. Otrzymuje mieszkanie po niemieckim nauczycielu, rozpoczyna pracę i próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Z czasem do Lubina zjeżdżają kolejni rodacy, wśród których Alina odnajduje swoją ciotkę. Od tej pory Teresa oraz jej córki, a później również wnuczki zajmują w powieści bardzo ważne miejsce, a ich losy będziemy śledzić aż do ostatnich stron.
"Odzyskanie" to powieść obyczajowa, której akcja toczy się przez wiele lat. Od lat czterdziestych, poprzez czasy komunizmu, aż po lata 80. Nasi bohaterowie zmagają się z codziennością, wychowują dzieci, przeżywają miłości, starzeją się. Chociaż żyją w trudnych czasach, radzą sobie jak mogą i starają się czerpać z życia jak najwięcej. Niestety wojenne doświadczenia, przesiedlenie, tęsknota za miejscami z młodości i uczucie obcości w nowym miejscu towarzyszą im przez całe życie.
Książka to poruszająca historia kilku osób, które musiały rozpocząć życie w nowym miejscu. Jest ciekawa, przejmująca, skłaniająca do refleksji. Sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad tym, co ważne w życiu i jakie znaczenie ma dla każdego człowieka jego miejsce do życia, kraj dzieciństwa oraz...miłość, bo dla tej ostatniej człowiek jest zrobić naprawdę wiele.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, pomimo tego, że dotyka trudnego tematu. Czytając przenosimy się do powojennej Polski i poznajemy realia życia w tamtych czasach. A przecież tak naprawdę, te czasy to całkiem świeża historia, której doświadczyli nasi rodzice, dziadkowie, a może nawet i my sami.


Kilka informacji o książce:
Autor: Anna Robak-Reczek
Wydawnictwo: Lucky
Okładka: miękka
Liczba stron: 448
Rok wydania: 2019
Cena: 38,90 zł
Książka na stronie wydawnictwa- kliknij tutaj


Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej