Opowiadania i legendy o świętej Jadwidze

Mam słabość do literatury z wątkiem historycznym. Uwielbiam czytać o historycznych postaciach, królowych, dynastiach, ciekawostkach i skandalach osadzonych w dawnym świecie. Z ciekawością sięgam po książki dla dzieci, które są powieściami historycznymi. Tym razem taką książkę otrzymałam do recenzji od wydawnictwa Petrus.
Postać św. Jadwigi znana jest chyba większości z nas. O tej królowej uczyliśmy się na lekcjach historii już w szkole podstawowej. Żyła ona w XIV wieku i już od najmłodszych lat była przygotowywana do funkcji królowej. Była żoną Władysława Jagiełły, dobrą królową, lubianą i powszechnie czczoną. Została kanonizowana przez Jana Pawła II w 1997 roku. Św. Jadwiga jest patronką Polaków.


"Najpiękniejsze opowiadania i legendy o świętej Jadwidze" to książka, która opowiada o najmłodszych latach życia  św. Jadwigi. Postać tą poznajemy w momencie narodzenia. Następnie czytamy o jej dzieciństwie na zamku, zajęciach małej królewny, nauce. Kolejny rozdział to opis podróży do Austrii, gdzie Jadwiga została zaręczona z Wilhelmem. Miała wówczas 5 lat. Mali następny tronu zaprzyjaźnili się ze sobą, ale niestety zostali rozdzieleni- Jadwiga zamieszkała w Austrii, a Wilhelm wyjechał na Węgry do jej dawnego zamku. Dalsze losy królewny potoczyły się jednak zupełnie inaczej niż początkowo planowano-w wieku dziewięciu lat Jadwiga została królową Polski. Wyjechała do swojego nowego kraju, aby tam panować. Książka kończy się na opisie koronacji w Krakowie.
Dalsze losy młodziutkiej królowej opisane są w kolejnej części: "Królowa Jadwiga. Marzenia i rozterki"

 "Najpiękniejsze opowiadania i legendy o świętej Jadwidze" to książka, która bardzo mi się podoba. Przeczytałam ją z przyjemnością.  Jest napisana lekkim, zrozumiałym dla dzieci językiem. Przybliża najmłodszym czytelnikom historyczną postać, dzięki czemu służy nie tylko rozrywce, ale i nauce. Podzielona jest na krótkie rozdziały, które ułatwiają lekturę. To idealna pozycja książkowa dla dzieci, które potrafią już samodzielnie czytać. Myślę, że spodoba się szczególnie dziewczynkom, dla których opis życia małej królewny będzie z pewnością atrakcyjniejszy niż dla chłopców. Dzięki takim książkom nauka historii to prawdziwa przyjemność. Jeśli preferujecie mądre książki dla waszych dzieci, to koniecznie sięgnijcie po tą pozycję! Ja polecam.

Autor: Alicja Biedrzycka
Wydawnictwo: Petrus
Liczba stron: 40
Okładka: twarda
Cena: 15 zł
Książka na stronie wydawnictwa: klik
Książka dostępna jest również w formie audiobooka.Komentarze

  1. Są wartości,które trzeba w dziecku pielęgnować i cały czas powielać.Myślę,że książka jest idealna by pokazać te wszystkie rzeczy a historia i religia zawsze idą w parze i z pewnością przyda się ta wiedza w szkole.Jak dla mnie książka zasługuje na uznanie i z pewnością na przeczytanie jej przez dziecko.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej