Ja i moje emocje- seria wartościowych książek dla dzieci

Dawno temu, a konkretnie trzy lata wstecz napisałam na blogu post o tym, że warto z dziećmi rozmawiać na kilka ważnych tematów. Poruszałam tam między innymi kwestię relacji z obcymi osobami, zachowania w przypadku zagubienia oraz kilka innych ważnych kwestii, na które MUSIMY uczulać nasze dzieci. Zachęcam Was do zajrzenia do tego archiwalnego wpisu (kliknij tutaj). Dziś niejako w formie uzupełnienia tamtego tekstu pokażę Wam świetną serię książek dla dzieci, która może być podstawą do rozmów, a także pokaże dzieciom w praktyce różne trudne sytuacje. Seria nosi tytuł "Ja i moje emocje" i została wydana przez wydawnictwo Jedność.


Każda z tych książeczek porusza jakiś ważny temat dla dzieci i rodziców.


"Ale ja Cię nie znam! Jak odmawiać obcym." to książka o tym, że nigdy nie wolno ufać obcym osobom. Pokazuje dzieciom jak odmawiać i nie dać się zwabić. Bohaterką książeczki jest Lusia, która po zakończeniu zajęć w szkole musi czekać na to, aż ktoś z rodziny ją odbierze. Samotną dziewczynkę zaczepiają po kolei różne osoby, a to pani z pieskiem, a to pan, który pomaga tacie w budowie szopy, a to obcy mężczyzna, który utrzymuje, że dobrze zna mamę dziewczynki. Lusia jest jednak bardzo rozsądna i dobrze wie, że nie może pójść z żadną z tych osób. Czeka cierpliwie pomimo deszczu, aż zjawia się jej starszy brat.
Opowiadanie w rewelacyjny sposób pokazuje dzieciom jak zachować się  w takich sytuacjach. Dodatkowo na końcu książki znajduje się lista do wspólnego wypełnienia- trzeba tam wypisać osoby, z którymi dziecko może pójść bez pytania o zgodę. Z moim Filipem co jakiś czas powtarzamy naszą listę, dodatkowo mamy ustalone hasło, które musiałaby znać osoba chcąca go odebrać na przykład ze szkoły.Kolejna książeczka nosi tytuł "Daj mi spokój! Jak nie dać sobie dokuczać." 


Bohaterką opowiadania jest Emilka- mała dziewczynka, która ogromnie cieszy się z tego, że niedługo pójdzie do szkoły. Swój nowy tornister zabiera nawet do przedszkola, aby pokazać go kolegom i koleżankom. Niestety radość dziewczynki psują Gośka i Kacper- dwoje urwisów, którzy dokuczają dziewczynce. Przezywają Emilkę, popychają ją, psują jej przedszkolne prace. Dziewczynka czuje się zastraszona i bardzo mała. Wszystko zmienia się podczas jednych przedszkolnych zajęć, wtedy dziewczynka uświadamia sobie, że jest wartościową osobą, musi być dzielna i stawić czoło problemom.
Na końcu książeczki znajdują się rady dotyczące tego jak nie dać sobie dokuczać i co robić w sytuacjach, kiedy takie rzeczy mają miejsce.
Muszę Wam powiedzieć, że ta książka ogromnie zainteresowała Kubusia i ciągle domagał się jej czytania. To idealna pozycja dla wrażliwych dzieci, które mogą się spotkać z nieprzyjemnymi sytuacjami w szkole, czy w przedszkolu."Jeszcze trochę...Jak znaleźć umiar" to książka o tym, że warto czasem powiedzieć sobie "Mam już dość!".


Dzieci często mają tak, że jeśli coś lubią i coś sprawia im przyjemność, to nie mogą się od tego oderwać i chcą to robić ciągle i ciągle. Podobnie z zabawkami, których chcą więcej i więcej. A wszyscy wiemy przecież, że...co za dużo to nie zdrowo.
Ta książka nieco różni się od pozostałych trzech tytułów. Nie ma tutaj spójnego opowiadania, a kilka krótkich historyjek o dzieciach, które nie potrafią znaleźć umiaru. Jest tutaj Luiza, która mogłaby jeść żelki przez cały czas. Jest Tomek fan maskotek, na które zaczyna mu brakować miejsca. Jest Lilka, która kocha wszystko, co się błyszczy oraz Marysia, które najchętniej całe dnie spędzałaby przed telewizorem. Jest również kilkoro innych dzieci, ale wszystkie łączy jedno- nie mają umiaru w ulubionych czynnościach.
Przykłady dzieci z książki pokazują małym czytelnikom, że czasami trzeba sobie odpuścić i uznać, że mamy już dość. Czasem warto odsunąć na jakiś czas ulubione czynności, aby zrobić i przeżyć coś nowego."Co jeśli się zgubię? Jak zachować się w tłumie." -ta ostatnia książka porusza bardzo ważny temat zachowania się w przypadku zgubienia.


Bohaterką książeczki jest Lusia, którą mieliśmy już okazję poznać. Tym razem dziewczynka wybiera się z mamą na targ. Na bazarku jest bardzo dużo ludzi i Lusia w pewnym momencie traci z oczu swoją mamę. W dodatku dziewczynka spotyka chłopca, który jak się okazuje także się zgubił. Od tej pory dzieciaki działają razem. Na szczęście Lusia zna sześć ważnych zasad, których należy przestrzegać w sytuacji, kiedy się zgubi. Dziewczynka tłumaczy swojemu koledze, co muszą po kolei zrobić, aby rodzice ich odnaleźli. Dzięki temu dzieci całe i zdrowe zostaję odnalezione.
W książeczce bardzo dokładnie wyjaśniono dzieciom jak należy postępować w przypadku zagubienia w tłumie. Na końcu znajduje się spis reguł, które każde dziecko powinno znać, a także porady dla rodziców.


Każda z tych czterech książek porusza ważny temat, który każdy rodzic powinien przedyskutować ze swoim dzieckiem. To nas spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszych pociech. Pamiętajcie, że znajomość reguł zachowania w takich sytuacjach może uratować dzieciom życie. Książki z serii "Ja i moje emocje" są świetnym materiałem edukacyjnym, ale jednocześnie potrzebne są rozmowy i to nie raz, i nie dwa, a co jakiś czas, aby mieć pewność, że dziecko naprawdę poradzi sobie, gdyby zaszła taka potrzeba.

Książeczki znajdziecie na stronie wydawnictwa- kliknij tutaj


Komentarze

  1. Na naszej półce gości książka pt. "Daj mi spokój! Jak nie dać sobie dokuczać" i według mnie jest to książka a także cała seria warta zauważenia. Dzieciaki powinny wiedzieć, co w danych sytuacjach zrobić. Melka bardzo lubi Emilię, która towarzyszy naszym dzieciom podczas czytanie tej histori. :)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej