Maks i Emilka- Pies i kupa szczęścia- książeczka dla dzieci

Który rodzic chociaż raz nie słyszał prośby o kupienie pieska? Dzieci często marzą o szczekającym przyjacielu jednocześnie nie zdając sobie sprawy z tego, jak wielka odpowiedzialność się z tym wiąże. Nie ma w tym nic dziwnego- dzieci widzą tylko te dobre strony- wspólne zabawy, spacery, głaskanie. Myślenie o tych problematycznych zostawiają rodzicom;)
Moi chłopcy nie są żadnym wyjątkiem, a wręcz w ostatnim czasie mają wielką fazę na posiadanie psa. Szczególnie Filip ciągle powtarza, że marzy o psie i wręcz błaga nas, żebyśmy się zgodzili. I choć ja bardzo lubię zwierzęta boję się tego dodatkowego obowiązku. Niestety dzieciom ciężko wytłumaczyć, że pies to odpowiedzialność. Czasem można mówić i mówić, a dzieci dalej swoje. Dlatego świetnym pomysłem jest sięgnięcie po książkę i przeczytanie ciekawego opowiadania zamiast tłumaczenia po raz kolejny tego samego.
W tym przypadku doskonale sprawdzi się świeżo wydana książeczka pani Anny Paczuskiej- "Maks i Emilka. Pies i kupa szczęścia." Jest to pierwsza książeczka z serii, a w przygotowaniu są już kolejne.


Bohaterami książki jest rodzeństwo- sześcioletni Maks i czteroletnia Emilka. Dzieci bardzo marzą o posiadaniu własnego pieska, niestety rodzice nie chcą się zgodzić. Pewnego dnia ich ciocia musi wyjechać na kilka dni i zostawia im pod opieką swojego pieska o imieniu Serdelek. Dzieci są przeszczęśliwe i uznają Serdelka za swojego "pieska na próbę". Pierwszy dzień jest wspaniały- dzieciaki do wieczora bawią się z pieskiem. Niestety już następnego dnia rano napotykają na pierwszy minus posiadania psa- muszą przełożyć wycieczkę do parku dinozaurów, bo tam nie można zabrać psa, a jednocześnie nie można go zostawić samego w domu na tyle godzin.Kolejną przeszkodę Maks i Emilka spotykają na spacerze z Serdelkiem- kiedy piesek zrobił kupę dzieci musiały po nim posprzątać. Oj to nie było dla nich przyjemne! Podczas spaceru dzieci przekonują się także jak bardzo trzeba pieska pilnować, żeby przypadkiem nie uciekł.


Dzięki opiece nad Serdelkiem dzieci zaczynają rozumieć, że posiadanie psa to duża odpowiedzialność i decyzja, która pociąga za sobą szereg różnych obowiązków. Dochodzą do wniosku, że do tematu pieska powrócą jak będą starsi, a tymczasem pomogą cioci w opiece nad Serdelkiem.

Książeczka w bardzo ciekawy sposób przedstawia dzieciom praktyczne aspekty posiadania pieska. Autorka podkreśla zarówno zalety jak i wady tak, aby dzieci naprawdę mogły zrozumieć, że pies to wspaniały przyjaciel, ale jednocześnie szereg obowiązków. Nawiązuje również do ważnego tematu jakim jest sprzątanie po swoich pupilach- tak sobie myślę, że tą książkę powinna przeczytać większość dorosłych właścicieli psów- niestety sprzątanie psich kupek wciąż nie jest jeszcze traktowane poważnie.


Moim chłopcom opowieść o Maksie i Emilce bardzo się podobała i myślę, że pomogła również zrozumieć powody, dla których nie chcemy się na razie podjąć opieki nad psem. Choć Filip dalej marzy o pupilu, to jednak mniej naciska na to, żeby tego psa faktycznie posiadać.
Mi z kolei bardzo podobają się bohaterowie, mądre przedstawienie tematu oraz szata graficzna, czyli kolorowe i bardzo ładne ilustracje. Myślę, że seria o Maksie i Emilce zapowiada się naprawdę interesująco i cieszę się, że powstają kolejne części.


Kilka informacji o książce:
Autor: Anna Paczuska
Wydawnictwo: BoNoBo (Wydawnictwo RM)
Okładka: miękka
Liczba stron: 24
Rok wydania: 2019
Cena: 16,99 zł
Książka na stronie wydawnictwa- kliknij tutaj

Komentarze

 1. Bardzo fajna ksiażeczka dla maluszków!Kasia Hartung

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda na bardzo przyjemną książeczkę, ale mój syn już na takie za duży :)

  OdpowiedzUsuń
 3. My mamy psa, więc moje dziecko nie ma fazy na mamo kup mi... inne zwierzę ;) Chociaż może kiedyś na to wpadnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam ten temat pomimo tego, że mamy w domu cudownego czworonoga :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej