Mama czyta: Apolonia. Bo trzeba żyć- Saga rodzinna

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po sagę rodzinną. Choć są to zwykle książki bez większych zwrotów akcji, bez tajemnic i zagadek do rozwiązania, to jednak mają w sobie coś, co sprawia, że czyta się je z zapartym tchem. Lubię czytać o losach rodzin, które ukazane są w sagach na przestrzeni wielu lat. Jedni się rodzą, inni umierają, dzieci dorastają, biorą śluby. Życie toczy się cały czas i nie brakuje w nim różnych przeciwności i dramatów.
Wspominam o tym nie bez powodu- w ostatnich dniach czytałam właśnie pierwszy tom sagi rodzinnej autorstwa Ewy Szymańskiej. Saga ukazuje się nakładem wydawnictwa Szara Godzina, a jej pierwszy tom nosi tytuł "Apolonia. Bo trzeba żyć."


Bohaterką książki jest Apolonia- niemłoda już jak na tamte czasy szlachcianka, która popełnia mezalians i wychodzi za mąż za bogatego chłopa. Małżeństwo oczywiście budzi wiele kontrowersji, okazuje się jednak bardzo udanym związkiem. Apolonii nie przeraża nawet wyprowadzka na wieś i całkowita zmiana stylu życia. Kobieta jednak wielokrotnie przekonuje się jak zaściankowe myślenie mają chłopi i jak momentami odstaje od nich swoimi poglądami.
Czytając książkę obserwujemy codzienne życie Poli i jej męża, jesteśmy świadkami narodzin ich dzieci, a także niekiedy dramatycznych chwil, które dotkną tą rodzinę. Przekonujemy się jakie życie jest kruche i jak niepewną rzeczą jest bogactwo. Obserwujemy również historyczne wydarzenia- wybuch pierwszej wojny światowej, epidemię hiszpanki, odzyskanie przez Polskę niepodległości, prześladowanie żydów i nastanie komunizmu.
Apolonia, choć mocno doświadczona przez los nie traci jednak nadziei i nie rezygnuje z marzeń zarówno swoich, jak i jej dzieci. Szczególnie najstarsza córka- Gabrynia marzy o tym, aby zdobyć wykształcenie, co w tamtych czasach nie było zbyt proste. Gabrynia będzie bohaterką drugiego tomu sagi.

Książkę czytało mi się bardzo dobrze i naprawdę mnie wciągnęła. Polubiłam bohaterów, wciągnęłam się w ich życie i bardzo jestem ciekawa kolejnych losów rodziny Bąków. Czy Apolonia będzie szczęśliwa? Czy Gabrynia spełni swoje marzenia? Jak potoczą się losy reszty rodzeństwa? Mam nadzieję, że tego wszystkiego dowiem się z dwóch kolejnych tomów trylogii.
Kilka informacji o książce:
Autor: Ewa Szymańska
Wydawnictwo: Szara Godzina
Okładka: miękka
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 344
Cena: 36.90 zł
Książka na stronie wydawnictwa- kliknij tutaj

Komentarze

 1. Takie książki nie dla mnie. :) Wolę horrory itp.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno nie czytałam żadnej sagi rodzinnej. Ostatnio chyba tą o Ludziach Lodu!

  OdpowiedzUsuń
 3. ah myślałąm, ze można dowolne blogi komentować, z podanych
  no cóż
  powiem, że Apolonia to bardzo łądne imię

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej