Dobre maniery, czyli savoir-vivre dla dzieci

Każdy z nas chciałby wychować dziecko jak najlepiej. Zależy nam na tym, aby wpoić swoim maluchom zasady dobrego zachowania, aby nasze dzieci były kulturalne, grzeczne, potrafiły się zachować w każdej sytuacji. Wiadomo, że na pierwszym miejscu stoi rozmowa i przykład płynący z góry, czyli swoim zachowaniem uczymy dzieci. Ale dobrze jest się wspomóc także wartościową dziecięcą literaturą.


"Dobre maniery, czyli savoir-vivre dla dzieci" to poradnik o zachowaniu napisany z myślą o najmłodszych. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, a każdy rozdział to opis konkretnych sytuacji. Znajdziemy tutaj takie zagadnienia jak zachowanie przy stole, w szkole czy na placu zabaw. Formułki grzecznościowe, powitania, zachowanie czystości i schludności. Przeczytamy o tym jak wypada się zachowywać na przyjęciu urodzinowym, w kinie, teatrze, czy w autobusie.


Każdy rozdział składa się z dwóch części. Najpierw jest wierszyk, a następnie "Złote zasady", czyli krótko opisane najważniejsze zasady zachowania w danej sytuacji.


Całość okraszona kolorowymi, często zabawnymi ilustracjami.

Książka jest świetnym punktem wyjścia do omówienia z dzieckiem wielu różnych sytuacji i tego jak należy się zachowywać. Po przeczytaniu rozdziału warto porozmawiać, przywołać przykłady z codziennego życia. Omówić, które zachowania są złe, a które dobre.
Czy książka nam się podoba? Mi bardzo! Filip natomiast cały czas się ze mną droczy, twierdzi, że nie chce jej czytać, bo nie ma potrzeby uczyć się dobrego zachowania, woli być czasem niegrzeczny. Ale jak już książkę wyciągnę i zacznę czytać, to co chwila prosi o kolejny rozdział. Wnioskuję więc, że mu się podoba, pomimo tego przekomarzania. Widziałam, że przyswaja te usłyszane treści, analizuje je i odnosi do siebie i swojego zachowania. Czasem dopytuje, czasem coś fuka, czasem przeżywa i opowiada dlaczego trzeba robić tak, a nie inaczej. Jednym słowem- to co czytamy nie jest mu obojętne. Czyli idąc dalej- książka spełnia swoją funkcję.Myślę, że książka idealnie sprawdzi się dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bardzo mi się podoba zarówno pod względem treści, jak i ilustracji. Zawiera wiele cennych rad i wskazówek, które pomogą naszym dzieciom w byciu kulturalnymi młodymi ludźmi. Pamiętajcie, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci!Kilka informacji o książce:
Wydawnictwo: Aksjomat
Autor: Grażyna Herbst
Okładka: twarda (jest także wersja w okładce miękkiej)
Liczba stron: 48
Rok wydania: 2017
Cena: 24,90 zł
Książka na stronie wydawnictwa- kliknij tutaj

Komentarze

 1. Bardzo fajna książeczka o ważnych sprswach.Mamy podobną jeśli chodzi o tematykę tyle że innego wydawnictwa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo wartościowa książka. Dzieci powinny od najmłodszych lat uczyć się zasad dobrego wychowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie mieć w swojej biblioteczce taki zbiór zasad, napisany przystępnym językiem. To zapewne dużo ciekawszy i lżejszy sposób niż "pogadanki" na temat temat ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna sprawa. Bardzo przystępna dla Maluszka - dziecko łatwiej przyswaja zasady, gdy są przedstawione w sposób zabawny i dla niego zrozumiały :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej