Wiersze dla 3-latka. Polscy poeci dzieciom

Kiedy mówimy o poetach piszących wiersze dla dzieci pierwsze co przychodzi nam na myśl to Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Ewa Szelburg-Zarembina, Stanisław Jachowicz i może jeszcze kilka innych osób. To są poeci, którzy tworzyli wiele lat temu, a mimo to ich wiersze są znane i chętnie czytane po dziś dzień. Mało tego- wydawane są w kolejnych książkach i zbiorach poezji dziecięcej.
Mam do tych poetów i ich wierszy ogromny sentyment. Część z nich znam na pamięć i często recytuję moim chłopcom. Pamiętam jak w wieku 6 lat marzyłam o własnym zbiorze wierszy Jana Brzechwy. Dostałam je na Mikołaja i czytałam wiele razy. Do dziś pamiętam wygląd tej książki.
I pewnie wielu z was również pała sentymentem do tej klasyki poezji dziecięcej. Dziś zaprezentuję Wam te nasze wiersze z dzieciństwa wydane w nowej formie, pięknie ilustrowanej książce wydawnictwa Aksjomat.


Choć książka nosi tytuł "Wiersze dla 3-latka" nie sugerujcie się tym. Ten zbiór wierszy spodoba się zarówno młodszym dzieciom, jak i starszym. Przykładowo- mój Filip słucha tych wierszyków z większym zainteresowaniem niż 3 letni Kuba. Jako ciekawostkę dodam, że wiersze Jana Brzechwy zaczęłam czytać Filipowi, kiedy miał miesiąc.
Ale wracając do książki. Jest to zbiór 63 wierszy najbardziej znanych polskich poetów, którzy tworzyli dla dzieci. Znajdziecie tutaj wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ewy Szelburg-Zarembiny, Stanisława Jachowicza, Bogusława Michalca, Marii Terlikowskiej, Wandy Chotomskiej, a także kilku innych mniej znanych osób. Wierszyki wybrane do zbioru są bardzo różnorodne- i te najbardziej znane jak np. Jestem sobie przedszkolaczek, Katar, Wszyscy dla wszystkich, wiersze o zwierzętach autorstwa Jana Brzechwy, aż po takie, które ja osobiście spotkałam po raz pierwszy. Moim chłopcom najbardziej przypadły do gustu krótkie czterowersowe  wierszyki o różnych samochodach (w tym o ulubionej karetce, straży i radiowozie) i o narzędziach. Czytaliśmy je już wiele razy, pewnie lada chwila chłopcy zaczną recytować z pamięci.


Oprócz bogatej treści na uwagę zasługują także piękne, kolorowe ilustracje. Dla mnie oglądanie tej książki jest ogromną przyjemnością. Piękna oprawę graficzną zbiór wierszy zawdzięcza ilustratorce Annie Gensler. Bardzo lubię taki styl ilustracji w książkach dla dzieci. Moim chłopcom także się podobają.


Te wierszyki uwielbiałam w dzieciństwie, wszystkie znam na pamięć i często mówię je moim chłopcom:


Książka występuje w dwóch wersjach- w okładce twardej oraz miękkiej. My posiadamy zbiór w oprawie twardej i takie lubię bardziej.
"Wiersze dla 3-latka" to pięknie wydana książka, która sprawi radość zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Cieszę się, że te wiersze z naszego dzieciństwa funkcjonują nadal w literaturze dziecięcej i cieszą kolejne pokolenia małych czytelników.  Cieszę się, że są wznawiane w kolejnych wartościowych książeczkach.


Kilka informacji o książce:
Autor: polscy poeci dziecięcy
Wydawnictwo: Aksjomat
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda lub miękka
Liczba stron: 48
Cena: 22,41 zł (oprawa twarda)

Książka na stronie wydawnictwa- kliknij tutajKomentarze

 1. My najbardziej uwielbiamy Brzechwę! Jest niezastąpiony! <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładnie ilustrowana książeczka. Krótkie wierszyki pomagają ćwiczyć pamięć trzylatka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się ta książeczka. My narazie czytamy Brzechwę, ale o tej książce będę pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój Syn szybko zapamiętuje wierszyki. Taka książka to super sprawa

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej