Żywienie dziecka w pierwszym roku życia

Kwestia karmienia dzieci to dość kontrowersyjny temat wśród młodych mam. Wywołuje on wiele sporów i udowadniania sobie nawzajem własnych racji. Spory zaczynają się już na etapie- karmienie piersią vs karmienie mlekiem modyfikowanym. A później wcale nie jest lepiej- zaczyna się kwestia gotowanie kontra gotowe dania ze słoiczków, karmienie tradycyjne lub osławione BLW (pisałam o tym kilka tygodni temu- klik), a wreszcie odpowiednia dieta i kłótnie na temat tego, co dziecko powinno jeść, a czego nie.
Sam temat rozszerzania diety u maluszka jest trudny i stresujący dla wielu mam, a jeśli jeszcze dodać do tego wszechobecne pouczanie ze strony innych rodziców można naprawdę poczuć się mało komfortowo. Ważne jest, aby ufać swojej intuicji, wsłuchiwać się w potrzeby dziecka i czerpać informację z pewnych źródeł. Warto wspomóc się fachową literaturą.


"Żywienie dziecka w pierwszym roku życia" to poradnik przygotowany z myślą o młodych rodzicach. Poruszone są tutaj wszystkie ważne kwestie dotyczące żywienia dzieci, a co najważniejsze wiedza w książce jest aktualna. Przykładowo, kiedy urodziłam Filipa zalecano przy karmieniu piersią rozszerzać dietę po 4 miesiącu życia, teraz już mówi się o miesiącu szóstym. Podobnie z dietą matki karmiącej- wtedy mówiło się o całej liście zakazanych rzeczy, teraz już wiadomo, że dieta matki karmiącej to mit (oczywiście są wyjątki dotyczące niektórych potraw).
Co dokładnie znajdziecie w książce? Właściwie wszystko co trzeba wiedzieć na temat żywienia niemowląt:
-wszystko o karmieniu piersią
-a także o karmieniu mlekiem modyfikowanym
-zasady rozszerzania diety i wprowadzania poszczególnych pokarmów
-płyny w diecie dziecka- czym i jak poić maluszka
-kwestia podawania słodyczy
-pomocne rady podczas robienia zakupów-w co warto się zaopatrzyć i na co zwracać uwagę, gdy kupujemy jedzenie dla dziecka
-wszystko o gotowych daniach ze słoiczka
-jak postępować, gdy dziecko jest niejadkiem
-problemy żołądkowo-jelitowe- na co zwracać uwagę i jak postępować
-BLW
-wegetarianizm


Natomiast drugą część książki stanowią przepisy z daniami dla maluszków. Jest ich aż 120! Znajdziecie tutaj pomysły na zupki, kaszki, musy, koktajle, soki, pasty, jajeczniczki, omlety, dania wegetariańskie, z ryżem, makaronem, mięsem, rybą, a także zdrowe słodycze. Przepisy są łatwe do przygotowania i bardzo zróżnicowane. Szkoda, że nie miałam tej książki podczas rozszerzania diety moim dzieciom, byłaby dla mnie ogromną pomocą. Ale wiele przepisów można wykorzystać także dla starszych dzieci, co zamierzam w najbliższym czasie robić.


Książka to kompendium wiedzy na temat żywienia niemowląt. Młodzi rodzice znajdą tutaj wszystkie potrzebne informacje. Dzięki temu poradnikowi bez stresu i z wiedzą wprowadzicie waszego maluszka w świat nowych smaków.


Kilka informacji o książce:
Wydawnictwo: RM
Autor: praca zbiorowa specjalistów ds żywienia
Rok wydania: 2018
Okładka: miękka
Liczba stron: 200
Cena: 24,99 zł
Książka na stronie wydawnictwa- klikKomentarze

  1. Szkoda, że jak ja rozszerzałam synowi dietę nie skorzystałam z takich poradników, wszystko robiłam bardzo intuicyjnie. I chyba gdzieś popełniłam błąd, bo mam w domu niejadka

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy trzecim dziecku wyrzuciłam poradniki i metody i lecę na spontanie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja niestety na polu żywienia poniosłam 3 porażki. Moje dzieci konsekwentnie odmawiają nowych smaków i jedzą wkoło to samo.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej