Recto Verso- rodzinna gra logiczna

 W ostatnim czasie w ofercie wydawnictwa Egmont pojawiła się kolejna ciekawa propozycja- gra Recto Verso. Jest to gra logiczna, która doskonale sprawdzi się w gronie rodziny czy przyjaciół. W rozgrywce uczestniczyć może od 2 do 6 graczy, w wieku mniej więcej powyżej 8 lat. Najciekawszą cechą tej gry jest fakt, że jest to gra kooperacyjna, a więc nastawiona nie na rywalizację, a na współpracę pomiędzy uczestnikami rozgrywki. 


Jak zawsze w przypadku opisów gier zacznijmy od tego, co znajdziemy w pudełku. 

Elementy gry to: 

  • plansza
  • 100 punktów zwycięstwa
  • 30 małych i 6 dużych żetonów
  • 11 drewnianych elementów
  • 64 karty budowli 

Ponieważ my gramy w najbardziej podstawową wersję gry używamy póki co tylko planszy, kart budowli oraz drewnianych elementów. 


 Aby rozpocząć grę planszę należy umieścić na pudełku- jest to pole do budowania. Następnie w specjalnym otworze umieszczamy kartę budowli. Tym sposobem każdy z dwóch graczy widzi tylko jedną stronę budowli- przód (recto) lub tył (verso). 


Zadanie graczy polega na tym, aby wspólnie stworzyć budowlę, która będzie zgodna z tym, co widać po obu stronach karty. Oczywiście gracze mogą się ze sobą kontaktować, rozmawiać, wspólnie kombinować. Zakazane jest jednak zaglądanie na stronę drugiej osoby. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że do zbudowania budowli wykorzystać trzeba wszystkie drewniane elementy. Budowla nie może również wychodzić poza oznaczone pole. 

Myślicie, że proste? Też tak myśleliśmy dopóki nie zaczęliśmy grać. Okazuje się, że takie tworzenie wspólnych budowli wcale nie jest łatwe i wymaga sporo myślenia i kreatywności. Przyznaję, że ja zupełnie nie odnajduję się w tej grze, nie mam wyobraźni przestrzennej i niezbyt dobrze radzę sobie z ustawianiem tych klocków. Natomiast Filip lubi grać z tatą i wtedy angażują się obaj i idzie im całkiem nieźle. 

Tak jak wspomniałam gra ma sporo elementów i kilka wariantów, w których np. liczy się punkty. My natomiast traktujemy ją jak układankę logiczną. 

Zaznaczę również, że budowle w Recto Verso są podzielone na dwa poziomy trudności- łatwiejsze znajdują się na kartach z niebieskim tłem i do nich nie używa się czerwonego klocka. Natomiast trudniejsze propozycje narysowane są na kartach z tłem fioletowym i tutaj trzeba już wykorzystywać wszystkie elementy. 


 

Komu poleciłabym tą grę? Na pewno tym dzieciom, które dobrze czują się w zabawach konstrukcyjnych, mają rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną i lubią łamigłówki logiczne. 

Plusy gry: 

-starannie przygotowana, solidnej jakości, pudełko jest integralną częścią gry

-rozwija wyobraźnię przestrzenną, kreatywność i logiczne myślenie

-nastawiona na współpracę, a nie rywalizację, uczy komunikacji i działania kooperacyjnego

-nieduże pudełko, łatwe w przechowywaniu

-dużo wariantów rozgrywki i różne poziomy trudności

-można ją traktować nie jak grę, ale jako zabawkę-układankę

Cena: 76,99 zł 

Gdzie kupić? W księgarni internetowej Egmont- kliknij tutaj 

 



Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej