Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było zawsze szczęśliwe i uśmiechnięte i nigdy nie doświadczało przykrych chwil. Niestety jest to niemożliwe i zarówno dzieci, jak i dorośli wielokrotnie muszą mierzyć się z trudnymi sytuacjami. Tęsknota, choroba, żałoba, smutek są na stałe wpisane w ludzkie życie. Prędzej czy później dziecko również doświadczy czegoś smutnego, a naszą rolą jako rodziców jest opieka i zadbanie o trudne emocje. Bardzo dużą pomocą w takich sytuacjach są odpowiednie książki, które mogą pomóc dzieciom zrozumieć przeżywane trudności. Oczywiście żadna książka nigdy nie zastąpi prawdziwej, szczerej troski i rozmowy z ukochanym rodzicem, jest to natomiast świetna pomoc oraz materiał do rozmów i wspólnego przeżywania emocji.
Bardzo dobre książki, poruszające trudne tematy pojawiły się niedawno w ofercie wydawnictwa Jedność. Są to dwa tytuły, które przedstawiają przykre sytuacje, z którymi muszą mierzyć się mali bohaterowie. Książki są jednak optymistyczne i podnoszące na duchu. Są to opowieści, które pokazują, że z każdej trudnej sytuacji można wynieść także coś dobrego.
"Gdy babcia zapomina..." jak można się domyśleć to książka dotykająca tematu starości i choroby alzheimera. Pewna dziewczynka opowiada nam tutaj o swojej ukochanej babci, która bardzo się zmieniła. Nie pamięta członków rodziny, zapomina jak się gra w gry i gdzie schowała różne przedmioty. Nie przeszkadza to jednak dziewczynce i jej rodzinie w spędzaniu czasu z babcią i okazywaniu jej czułości. Cała rodzina często przywołuje różne miłe wspomnienia związane z babcią oraz okazuje jej troskę.
To krótkie opowiadanie w bardzo piękny sposób pokazuje rodzinne więzi. Dzieci mogą tutaj zobaczyć, że bez względu na to, co się dzieje każdy zasługuje na miłość, troskę i szacunek. Mogą również przekonać się, że nawet w tak trudnej sytuacji jak choroba babci można odnaleźć coś dobrego, a teraźniejsze trudności można zastąpić pięknymi wspomnieniami.
"Żegnaj, mój Łatku" to z kolei opowieść o stracie ukochanego zwierzaka. Moi chłopcy bardzo przeżywali odejście chomika, więc domyślam się jak trudne emocje towarzyszą dzieciom, które muszą pożegnać psa, czy kota. W książce ze stratą mierzy się Oliwia, która była bardzo związana ze swoim psem Łatkiem. Piesek był towarzyszem zabaw dziewczynki, z którym Oliwia nigdy się nie rozstawała. Niestety pewnego dnia Łatek odszedł a Oliwia została sama. Dziewczynka ogromnie tęskniła za swoim przyjacielem i nie mogła się pogodzić z jego odejściem. Pewnego dnia wpadła jednak na pomysł, że warto zaadoptować innego pieska. Choć Oliwia rozumiała, że nowy pies nigdy nie zastąpi Łatka bardzo chciała, aby z odejścia przyjaciela wynikło coś dobrego. I tak w rodzinie dziewczynki pojawiła się Pusia, która choć okazała się zupełnie innym psem niż Łatek, to ukoiła smutek i poczucie straty.
W książce z dużym wyczuciem, zrozumieniem i delikatnością pokazano trudne emocje, które towarzyszą dzieciom po stracie pupila. Podoba mi się bardzo treść tej książki oraz to jak dobrze wytłumaczono decyzję o adopcji kolejnego zwierzaka.
Choć książki te mają niedużo tekstu, to niosą ze sobą ogromnie ważne przesłania. Myślę, że to doskonałe propozycje na trudne chwile i pomoc w rozmowach z dziećmi na temat przeżywanych emocji. Książki mają bardzo pozytywny przekaz, zachęcają do skupienia się na tym, co dobre. Jednocześnie czuć w nich zrozumienie dla dziecięcych emocji. To wartościowe pozycje, po które warto sięgnąć.
Książki kupicie na stronie wydawnictwa Jedność: "Gdy babcia zapomina..." i "Żegnaj, mój Łatku"
Komentarze
Prześlij komentarz