Opowieści dziwnej treści- rodzinna gra kreatywna

Snucie opowieści jest ważną umiejętnością, którą warto kształtować od najmłodszych lat. Duży nacisk na opowiadanie jest na przykład w szkole podstawowej, gdzie często zadaniem dzieci jest opowiedzenie historii przedstawionej na obrazkach, czy ułożenie obrazków w odpowiedniej kolejności. Później zaczyna się również pisanie opowiadań, wypracowań i własnych bajek.
Tworzenie opowieści może być również świetną zabawą, w którą można się bawić nawet z najmłodszymi dziećmi, chociażby trzylatkami. W tym celu wystarczy wyciąć różne obrazki np. z gazety i na ich podstawie tworzyć wspólne opowiadanie.
Można także skorzystać z gotowych gier. Tych mieliśmy już kilka i w zasadzie każda z nich wyglądała podobnie- były karteczki, które układało się w losowej kolejności i w ten sposób tworzyło podstawy opowiadania. Ale ostatnio trafiliśmy na grę, której ogólna zasada jest podobna, natomiast konstrukcja nieco inna, ponieważ zamiast kart mamy tutaj pieczątki, a akurat pieczątki są tym co dzieci uwielbiają.


Opowieści dziwnej treści to gra polskiej firmy Alexander.
W opakowaniu znajdziecie:
-instrukcję
-12 pieczątek
-55 kart zawierających początki historii
-pojemnik z tuszem
-notes


Przed pierwszym graniem pieczątki musimy samodzielnie złożyć za pomocą dołączonej taśmy. Jest to bardzo przyjemne zajęcie;) Na stempelkach znajdują się proste obrazki- symbole np.korona, nutka, słońce, jabłko, dom, zamek, oko, książka itd.

 


Do gry potrzebujemy również kart, na których zapisane są początki historii, które będziemy tworzyć.


Zasady gry są bardzo proste. Uczestnik bierze jedną kartę ze stosu, a w notesie stawia dziewięć stempelków losowo wybranych. Następnie zaczynając od zdania zawartego na karcie opowiada bajkę-historyjkę, w której po kolei muszą pojawiać się elementy odbite w notesie. Jeśli mu się to uda-zdobywa punkt.

Na przykład:


"Podczas wycieczki do parku zaczął padać deszcz. Szybko zjadłem moje jabłko, zabrałem książkę i pobiegłem do domu. W domu moja mama oglądała swoje pierścionki, tata śpiewał i słuchał radia, a młodsza siostra bawiła się misiami i budowała im zamek z klocków. Wszyscy bardzo się ucieszyli, kiedy mnie zobaczyli."

Oczywiście wariantów zabawy jest kilka, można na przykład tworzyć krótsze historyjki. Jedno jest pewne- gra rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy umiejętności opowiadania, a także wzbudza kreatywność. Jest świetną rozrywką dla całej rodziny. Moim chłopcom bardzo się spodobała i dziś rano ledwo otworzyli oczy, jeszcze w pidżamach rozłożyli grę na dywanie i zagrali sami, we dwóch.

Komentarze

 1. Widać, że chłopaki mieli niezłą zabawę z pieczątkami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne wyrażanie treści za pomocą znaków graficznych, coś jak używanie w sieci emotikonek :)
  Poza tym jest to bardzo twórcza i kreatywna gra. Super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Alternatywa dla telewizora i komputera znakomita.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę drewniane elementy i już mi s i e podoba. Tak na serio widzę ta grę po raz pierwszy. Dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kreatywna i rozwijająca gra, synowi na pewno by się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale super. Moje dzieci byłyby zachwycone takim zestawem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna gra! Dzieciom na pewno szybko przypada do gustu.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej