piątek, 1 kwietnia 2016

Mama czyta- "Bakhita" pamiętnik świętej

Są tacy święci, których potrafimy bez problemu wymienić, a nawet opowiedzieć o nich kilka słów. Są też tacy, o których nigdy nie słyszeliśmy. Do tej drugiej grupy należy Bakhita, o której dowiedziałam się dopiero z książki "Pamiętnik niewolnicy i świętej".


Na kartkach tej krótkiej książki została opisana cała historia jej życia. Historia naprawdę przerażająca, czytając nie raz miałam ciary na plecach. Bakhita jako mała dziewczynka została porwana z rodzinnej wioski przez handlarzy niewolników. W niewoli doświadczała niewyobrażalnych cierpień, była bita, maltretowana, głodzona. Jej los odmienił się dopiero gdy przybyła do Europy ze swoim nowym właścicielem, włoskim konsulem. Tam po raz pierwszy usłyszała o Jezusie, a jakiś czas później przyjęła chrzest. Kolejne cztery lata spędziła w Katechumenacie, gdzie dojrzewało w niej pragnienie zostania siostrą zakonną. I rzeczywiście Bakhita została zakonnicą. Poświęciła swoje życie Bogu i pomocy bliźnim. Była bardzo szczęśliwą osobą, pomimo ciężkiego losu jaki stał się jej udziałem.
To, co najbardziej uderza w historii czarnoskórej świętej, to niezwykła miłość do Boga. Ona potrafiła Mu za wszystko dziękować, bezgranicznie ufać, swoim oprawcom wszystko wybaczyć, każdego kochać. Każde cierpienie znieść z głęboką wiarą.
Książkę, choć początkowo jest trudna, czyta się bardzo szybko. Jest krótka, a jednocześnie bardzo treściwa i lekko napisana. Dodatkowo na końcu znajduje się zbiór anegdotek związanych z życiem bohaterki.
Siostra Bakhita została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II w 2000 roku.

Kilka informacji o książce:
Wydawnictwo: Promic
Liczba stron: 96
Oprawa: miękka
Cena: 14,90 zł
Książka na stronie wydawnictwa: klik

"Pewna siostra, kiedy ujrzała Bakhitę po raz pierwszy, zawołała:
-Ależ siostra jest czarna!
-Za to moja dusza jest biała!"


2 komentarze:

  1. Szczerze powiem nie slyszalam o Niej,Monika Flok

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię takie historie i pewnie "zjadłabym" ją na śniadanie :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...