Dixit- gra rodzinna, która rozrusza wyobraźnię

 Dziś chciałabym zaprezentować Wam kolejną fantastyczną grę, która może umilić Wam długie zimowe wieczory. To gra rodzinna, o której słyszałam wiele dobrych opinii. Wielokrotnie polecali mi ją znajomi, więc od dawna nosiłam się z zamiarem zakupu. Z pewnością i wy o niej słyszeliście, bo jest to chyba jedna z najpopularniejszych gier, o czym świadczy fakt, że została sprzedana w milionach egzemplarzy. Gra Dixit, bo to o niej chcę dziś opowiedzieć, do mnie trafiła za pośrednictwem księgarni TaniaKsiazka.pl. Gra od razu skradła moje serce przepiękną szatą graficzną, o której za chwilkę opowiem nieco więcej. Najpierw jednak kilka słów o zawartości pudełka, a także o zasadach rozgrywki. 


Gra Dixit składa się z następujących elementów: 

  • plansza
  • 84 karty
  • 8 tarcz do głosowania
  • 8 drewnianych pionków w kształcie króliczków
  • instrukcja 



 

Rozgrywka jest bardzo prosta, zasady są całkowicie jasne już po pierwszym przeczytaniu instrukcji (dla mnie to ogromny plus!). W każdej rundzie jeden z graczy zostaje narratorem. Jego zadaniem jest wybranie sobie jednej z sześciu trzymanych w ręku kart i wymyślenie do niej skojarzenia. Skojarzenie to może być pojedynczym słowem, cytatem, zdaniem, fragmentem piosenki. Pozostali gracze po wysłuchaniu skojarzenia wybierają po jednej karcie ze swoich sześciu. Wybrane karty przekazywane są do narratora, który tasuje je razem ze swoją kartą i rozkłada odkryte wokół planszy, na ponumerowanych miejscach. Następnie zadaniem graczy jest wskazanie karty, która należała do narratora. Do tego celu potrzebne są tarcze do głosowania na numer karty: 


 Po zakończeniu głosowania narrator ujawnia swoją kartę i następuje liczenie punktów, według określonych zasad. Jest to bardzo proste i dobrze opisane w instrukcji. Ilość zdobytych punktów wskazuje liczbę pól o jaką każdy przesuwa swojego króliczka. 


Tak jak wspomniałam na początku, w grze na uwagę zasługuje jej artystyczny wymiar. Karty są tu bowiem małymi dziełami sztuki. To nie są oczywiste obrazki, z jakimi stykamy się na co dzień. Grafiki te mają w sobie głębię, przesłanie, wielowymiarowość. Nie są jednoznaczne, każdy może interpretować je po swojemu odkrywając w sobie różne, czasem ukryte skojarzenia i sposoby myślenia. Stwarza to okazję do rozwijania wyobraźni. Gra uwrażliwia na sztukę i na otaczający nas świat. Pozwala fantazjować i odkrywać coś nowego. Grając w gronie rodziny czy przyjaciół możemy odkrywać w sobie nawzajem różne cechy, poznawać inne sposoby myślenia, a przede wszystkim dobrze się bawić. 




Gra Dixit przeznaczona jest dla minimum trzech graczy, zaś maksymalna liczba określona jest jako osiem osób. Gra rekomendowana jest dla dzieci powyżej ósmego roku życia. Z pewnością można grać i z młodszymi pociechami jednak wydaje mi się, że młodsze dzieci mogą mieć problem z abstrakcyjnością ilustracji. Gra doskonale nadaje się również do rozgrywki w gronie samych dorosłych osób. Co ważne dla fanów gry stworzono duże możliwości jej rozbudowywania. Można dokupić całą paletę dodatków i zyskać mnóstwo nowych kart do budowania skojarzeń. Dzięki temu gra z pewnością się nie znudzi. 


Bardzo się cieszę, że zyskaliśmy okazję zapoznania się z tą grą. Dixit to bez wątpienia oryginalna pozycja, gra inna niż wszystkie. Jest przepięknie wydana i zapewnia mądrą, rozwijającą rozrywkę. Będziemy do niej wracać z przyjemnością. 

Jeśli gra Was zainteresowała to zachęcam do zajrzenia na stronę księgarni TaniaKsiazka, gdzie znajdziecie ją w atrakcyjnej cenie. Niedługo okres świąteczny, więc może będzie to dla Was inspiracja prezentowa. 


 

*Post powstał dzięki współpracy recenzenckiej z księgarnią taniaksiazka.pl

Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej