Carcassonne- świetna gra dla całej rodziny

Długie wieczory towarzyszące jesieni i zimie, to doskonały czas by sięgnąć po planszówki. Wspólne granie w gronie rodziny czy przyjaciół, to bardzo przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Bardzo lubię sięgać po gry planszowe razem z moimi chłopcami. Szczególnie lubimy gry strategiczne, w których trzeba pomyśleć, mieć w głowie plan i dobrze gospodarować swoimi elementami. Jakiś czas temu miałam ochotę kupić nową grę i bardzo intensywnie zastanawiałam się nad trzema tytułami. Było to "Wsiąść do pociągu", "Carcassonne" oraz "Dixit" gdyż o tych grach słyszałam wiele dobrych opinii. Ostateczny wybór stanął na "Wsiąść do pociągu" jednak nie zrezygnowałam z chęci posiadania kolejnych tytułów. Jeden z nich, "Carcassonne" zawitał do nas ostatnio dzięki księgarni TaniaKsiazka.pl . Dziś o tej grze chcę Wam opowiedzieć. 


"Carcassonne" to jedna z najpopularniejszych gier na świecie, prawdziwy klasyk sprzedany w milionach egzemplarzy. Zapaleni planszówkomaniacy znają grę doskonale i często polecają ją jako jedną z najprostszych gier planszowych, lub mówiąc ściślej kafelkowych. I faktycznie zasady są banalnie proste, a rozgrywka tak wciągająca, że nie dziwi fakt, że gra ma ogromną rzeszę fanów. Zanim jednak powiem kilka słów o zasadach najpierw zapoznajmy się z zawartością pudełka. Warto wiedzieć, że gra o której dziś opowiadam to nowa edycja, zawierająca oprócz wersji podstawowej także dwa minidodatki- opata oraz rzekę. 

W pudełku znajdują się następujące elementy: 

  • 72 płytki terenu
  • 40 drewnianych pionków
  • plansza punktacji 
  • instrukcja
  • oraz dodatkowo 12 płytek rzeki oraz 5 pionków opata 


 W "Carcassonne" przenosimy się do Średniowiecza. Naszym zadaniem jest budowanie miast i dróg z losowo pobieranych kafelków. Kafelki musimy dokładać tak, by zawsze zachowywać ciągłość krajobrazu- dopasowujemy więc do siebie fragmenty miast i dokładamy kolejne elementy drogi czy też rzeki. Tworzymy w ten sposób zróżnicowany krajobraz, w którym następnie możemy umieszczać swoich podwładnych, czyli drewniane pionki. To gdzie umieścimy nasze postacie ma znaczenie dla zdobywanych przez nas punktów. Również sposób ich umieszczenia jest istotny- nasze pionki mogą być bowiem zbójcami, rycerzami, mnichami lub chłopami. Musimy jednak pamiętać, że nie wolno nam umieszczać pionków na terenie zajętym przez innego gracza. Choć samo budowanie krajobrazu i dokładanie płytek jest banalnie proste, chwilę dłużej zajęło mi zrozumienie o co chodzi z rozmieszczaniem pionków. Na szczęście przejrzyście sporządzona instrukcja pomogła mi rozwiać wątpliwości. Przed pierwszą rozgrywką warto też obejrzeć instrukcje na youtube, w moim przypadku sprawdza się to bardzo dobrze. 




"Carcassonne" urzeka nie tylko prostymi zasadami i dobrą grywalnością, ale również świetną szatą graficzną. Trzeba przyznać, że te kafelki ze średniowiecznymi elementami mają w sobie coś przyciągającego. Lubię takie klimaty, więc tym większą mam przyjemność z grania w tą grę. I nie przeszkadza mi tu nawet element losowości, który akurat w tym przypadku sprawdza się znakomicie. Nawet pomimo losowania kafelków gracze mają dużą decyzyjność dotyczącą tego, jak potoczy się gra. Na polu rozgrywki dzieje się bardzo dużo, więc z pewnością o nudzie w przypadku "Carcassonne" nie ma mowy. 

Dzięki prostym zasadom w grę można grać nawet z kilkuletnimi dziećmi. Rekomendowany wiek to 7+, ale z pewnością młodsze dzieci, biegłe w planszówkach dadzą sobie radę. Zawsze można również uprościć zasady i zrezygnować chociażby z rozkładania pionków, skupiając się jedynie na budowaniu. Liczba graczy określona jest jako od dwóch do pięciu osób. Warto wspomnieć, że dzięki dużej liczbie kafelków i nieograniczonym możliwościom ich układania, każda rozgrywka wygląda inaczej. 

Zachęcam Was do sięgnięcia po tą grę, bo macie tu gwarancję naprawdę ciekawej, zajmującej rozgrywki. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem, to z pełną odpowiedzialnością mówię, że warto. 

A na koniec ciekawostka- czy wiecie, że w Polsce jest miasto zwane "polskim Carcassonne"? To niewielkie miasteczko Szydłów w województwie świętokrzyskim, które urzeka średniowiecznymi murami, które otaczają miasto. Warto odwiedzić przy okazji będąc w tamtych stronach. 

Zachęcam Was również do zajrzenia na stronę księgarni TaniaKsiazka.pl - znajdziecie tam ogromny wybór gier w atrakcyjnych cenach. 


 

*Post powstał dzięki współpracy recenzenckiej z księgarnią Tania Książka.pl

Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej