Jacek i Agatka- dobranocka w formie książki

Kiedy spytałam moich rodziców jaką dobranockę pamiętają ze swojego dzieciństwa, oboje zgodnie odpowiedzieli- Jacek i Agatka. I wszystko się zgadza- program ten był nadawany w latach 60 i 70. Ja niestety tej dobranocki nie znałam, w czasach mojego dzieciństwa emitowane już były inne bajki.
Jednak nie wszystko stracone, bo Jacka i Agatkę poznałam w wersji książkowej. Wydawnictwo Wilga postanowiło odbyć sentymentalną podróż w przeszłość i wydać kultową dobranockę w formie papierowej. Czy to był dobry pomysł?


Kiedy otrzymaliśmy paczkę z książkami moi chłopcy pobieżnie przejrzeli "Jacka i Agatkę", po czym odłożyli na półkę. Trzy dni namawiałam ich do przeczytania tej książki, ale oni ciągle wybierali coś innego. Aż pewnego wieczoru się ugięli...i przepadli. Tak, "Jacek i Agatka" okazał się prawdziwym hitem. Ciężko nam było przerwać czytanie (coby zagonić towarzystwo do spania), bo oni chcieli jeszcze i jeszcze. Tym sposobem przeczytaliśmy na raz kilka rozdziałów i każdy jeden wzbudził zachwyt moich dzieci.


Chłopcom spodobały się i ilustracje, i postać Jacka i Agatki i zabawny tekst przeplatany rymowanymi wierszykami. I powiem Wam szczerze, że sama również jestem tą książką zachwycona. Jacek i Agatka to idealni bohaterowie dla dzieci. Jacek- ciekawski rozrabiaka i jego starsza, spokojniejsza siostra chyba nie mogą nie wzbudzić sympatii najmłodszych czytelników (czy też dawniej widzów). Postacie te osiągnęły kiedyś ogromną popularność wśród dzieci, które- jak można przeczytać w książce- wprost zasypywały redakcję listami. Cieszę się, że postaci Jacka i Agatki otrzymały teraz drugą młodość. Nie mogę się doczekać, kiedy pokażę książkę moim rodzicom- na pewno będą i zdziwieni i zachwyceni.


Na końcu książki znajdują się wspomnienia o Jacku i Agatce. Zostały napisane przez Adama Kiliana- twórcę lalek (a właściwie dwóch kulek) grających głównych bohaterów oraz przez Ewę Chotomską, córkę Wandy Chotomskiej. A Wanda Chotomska, autorka wielu tekstów dla dzieci jest właśnie autorką Jacka i Agatki. Pani Ewa Chotomska w tym krótkim rozdziale wspomina powstanie kultowej dobranocki, pisane przez mamę dialogi, odpisywanie na listy małych fanów.
I choć była to prosta dobranocka, czarno biała, bez efektów specjalnych i animacji nadal jest wspominana z ogromnym sentymentem. Czy wydanie jej w formie papierowej było dobrym pomysłem? Chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości.


Bardzo się cieszę, że książka o "Jacku i Agatce: pojawiła się w naszej biblioteczce. Na pewno nie raz po nią sięgniemy podczas wspólnego czytania. Jest to już nasza druga książka z Serii z Niezapominajką wydawanej przez Wydawnictwo Wilga. Myślę, że pomysł z nowym wydaniem starych książek dla dzieci jest naprawdę trafiony.


Kilka informacji o książce:
Wydawnictwo: Wilga, Grupa Wydawnicza Foksal
Rok wydania: 2018
Okładka: twarda
Liczba stron: 88
Cena z okładki: 39,99 złKomentarze

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Etykiety

Pokaż więcej