"Empatia. Wzmacnia dzieci. Trzyma cały świat razem"-recenzja książki

Czy zastanawiałeś się kiedyś drogi Czytelniku, czym jest empatia? Pytanie to z pozoru wydaje się proste. Możemy powiedzieć, że empatia to zdolność rozumienia innych ludzi, wczuwania się w ich sytuacje i emocje. Żeby być człowiekiem pełnym empatii trzeba być nastawionym życzliwie do innych ludzi, jak i do samego siebie. Bo to w nas wszystko się zaczyna. Czy empatię możemy w sobie rozwijać i ćwiczyć? Okazuje się, że tak.

W ostatnich dniach miałam okazję przeczytać książkę "Empatia. Wzmacnia dzieci. Trzyma cały świat razem". Jej autorami jest sześciu pedagogów, psychologów i naukowców, którzy postanowili zebrać swoje spostrzeżenia w jednej, wspólnej książce. Jednym z autorów jest Jesper Juul, znany na całym świecie pedagog i autor książek o wychowaniu dzieci.


Książka ta nie jest typowym poradnikiem dla rodziców. Jest to bardziej studium empatii, pokazanie jej źródeł i sposobów na jej wzmacnianie w sobie i dzieciach. Okazuje się, że aby być empatycznym człowiekiem należy zacząć od siebie. Żyć w zgodzie ze sobą, osiągać stan, w którym będziemy świadomi swojego ciała i uczuć. Trzeba czerpać radość z życia, bo empatia i radość idą z sobą w parze. Autorzy uważają, że każdy ma w sobie wrodzoną zdolność do empatii, czasem trzeba ją jednak rozwijać i ćwiczyć. W książce znajduje się wiele propozycji na ćwiczenia zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
W tytule książki czytamy, że empatia wzmacnia dzieci. Sprawia ona, że młodzi ludzie rozwijają się, uczą się rozumienia siebie, przez co stają się silni i pełni wewnętrznej siły.
Nie jest to książka łatwa. Nie ma tutaj gotowych przepisów na to jak postępować, jak wychowywać dzieci. Na pewno nie jest to lekka lektura do snu i nie jest to typowy poradnik dla rodziców. Warto jednak sięgać po takie książki, aby zdobywać nową wiedzę i rozwijać zarówno siebie, jak i swoje dzieci. Opisane w książce ćwiczenia mogą nam pomóc nie tylko w rozwijaniu empatii, ale także w zwyczajnym odprężeniu się i zrelaksowaniu. Nie od dziś wiadomo, że chociażby ćwiczenia oddechowe pomagają w sytuacjach stresowych, rozluźniają i zmniejszają napięcie. Każdy z nas chciałby żyć pełnią życia, a żeby osiągnąć ten stan trzeba czasem trochę popracować. Jeśli będziemy wewnętrznie szczęśliwi i silni,będziemy żyć w zgodzie ze sobą, będziemy również tworzyć pozytywne, trwałe i empatyczne relacje z innymi ludźmi.


Kilka informacji o książce: 
Wydawnictwo: MiND
Liczba stron: 175
Rok wydania: 2018
Cena: 23-29 zł
Książka na stronie wydawnictwa kliknij tutaj


Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Etykiety

Pokaż więcej