niedziela, 28 czerwca 2015

Zabawy z dzieckiem nr 8

Co jakiś czas publikuję zbiorczą notkę dotyczącą propozycji na zabawy z dzieckiem. Dziś już ósmy post z tego cyklu. Zapraszam!

1. Praca plastyczna- sklep

Potrzebujemy ulotki reklamowe z supermarketu, klej, nożyczki i kartkę papieru. Rysujemy sklepowe półki, a dziecko z ulotki wybiera produkty, którymi można je zapełnić. Filipek uwielbia zakupy, więc wszelkie zabawy z motywem sklepu i kupowania są u nas na topie.

2. Duże- małe

Zabawa uczy najmłodsze dzieci rozpoznawania takich pojęć jak "duże" i "małe". Potrzebujemy dwa pudełka-jedno duże, drugie małe, oraz  przedmioty różnych wielkości. Zadanie polega na umieszczeniu rzeczy dużych w większym pudełku, a małych w mniejszym. Filipek poradził sobie bezbłędnie.


3. Kartonowe klocki

Do zabawy potrzebujemy kartonowe pudełka różnej wielkości. Budujemy z nich np. wysoką wieżę. Filipek uwielbia szczególnie ostatnią część zabawy, czyli burzenie budowli:D
4. Zabawa w sklep

Warto nazbierać dla dziecka różne puste opakowania po produktach spożywczych. Filip uwielbia zabawę w sklep, może się w to bawić godzinami. To doskonały sposób na ćwiczenie komunikacji z dzieckiem, wymowy, nazw produktów.5. Kotek z rolki po papierze

Takiego kotka niedawno wspólnie zrobiliśmy. Z rolek można wykonywać całe mnóstwo fajnych zwierzaków.


6. Kolorowy motylek

Potrzebujemy rolkę po papierze toaletowym, białą kartkę, nożyczki, klej i papier kolorowy. Filipek swojego motylka ozdobił całkiem sam.7. Dopasowywanie przedmiotów do kształtów

Na dużej kartce papieru odrysowujemy kształty różnych przedmiotów. Zadanie dziecka polega na dopasowaniu przedmiotu do jego obrysu. Filipek uwielbia takie dopasowywanie kształtów, nie sprawia mu to żadnej trudności- praktycznie w ogóle się nie zastanawia, tylko od razu wie, co gdzie pasuje.
Kilka z tych propozycji zaczerpnęłam z książki, którą ostatnio wypożyczyłam w bibliotece- "Gdy dzieci się nudzą- 500 zabaw dla dzieci w każdym wieku" autorstwa DI Hodges. Książka jest bardzo fajna i szczerze ją polecam. Podzielona jest na kilka działów m.in Łamigłówki, Domowe muzykowanie, Zabawy w domu, Stwórzmy coś nowego, Zabawy na świeżym powietrzu i kilka innych. Opisane zabawy w każdym dziale ułożone są wg wieku- od tych najprostszych dla dwulatków, aż po te najbardziej skomplikowane dla dzieci 10-letnich. Oprócz propozycji zabaw można tu również znaleźć dział Kuchnia, w którym zawarte są przepisy na proste desery dla maluchów. W kolejnej notce z cyklu "Zabawy z dzieckiem" na pewno pojawi się sporo pomysłów zaczerpniętych z tej książki.
Wszystkie archiwalne posty z cyklu "Zabawy z dzieckiem" możecie znaleźć w zakładce na górze strony lub klikając tu

7 komentarzy:

 1. Żeby każde dziecko miało taką pomysłową i chętną do zabaw mamę, która nie włącza tv na odczepnego tylko kombinuje jak tu można urozmaicić dziecku czas a przy okazji nauczyć je czegoś nowego :) Jestem pod wrażeniem waszych zabaw :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem i ja włączam bajkę w tv jak nie mam siły lub czasu na zabawę;) Ale staram się jak najbardziej urozmaicać Filipkowi czas i wymyślać nowe zabawy, tym bardziej,że on się bardzo w to angażuje. Widzę też efekty pracy z dzieckiem i to mnie bardzo motywuje.

   Usuń
 2. Kartonowe klocki- rewelka! Mój Filip uwielbia wszystkie kartony, pudełka i pudełeczka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jakie to tanie zabawki:D Mój jak był w wieku Twojego Filipa to uwielbiał opakowania po serkach, jogurtach- wszystkie mu myłam i zabawa była na całego:D

   Usuń
 3. Pamiętam jak Nutka była taka mała i z wielkimi oczami czekala na każdą zabawę;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fifi też uwielbia każdą nową zabawę:) A ja muszę coraz to coś fajnego wymyślać.

   Usuń
 4. Pamiętam jak Nutka była taka mała i z wielkimi oczami czekala na każdą zabawę;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...