Najwybitniejsi naukowcy- Galileusz i Ada Lovelace- nowe komiksy w serii

Za każdym razem, kiedy widzę nowe komiksy ukazujące się w serii "Najwybitniejsi Naukowcy" odczuwam dużą radość. Bardzo lubię tą serię za genialne połączenie rozrywkowej formy literatury jaką jest komiks ze zdobywaniem wiedzy. Komiksy te zapoznają młodych czytelników z sylwetkami wielkich naukowców, którzy zmienili świat matematyki, fizyki, medycyny czy przyrody. Pokazują również dzieciom, że dzięki wielkiej determinacji oraz chęci uczenia się można dokonać niezwykłych rzeczy. Jak dotąd udało nam się zgromadzić wszystkie komiksy, które ukazały się w ramach tej serii i co najważniejsze- Filip wszystkie przeczytał z dużym zaciekawieniem. Nie mogliśmy więc odmówić sobie dwóch nowych tytułów. Tym razem autorzy postanowili przybliżyć nam postać Galileusza oraz Ady Lovelace. 


W każdym komiksie mamy okazję poznać postać wielkiego naukowca zarówno od strony rodzinnej, jak i naukowej. Dowiadujemy się w jakich latach żyła dana postać, gdzie się urodziła i w jakiej rodzinie wzrastała. Następnie śledzimy drogę edukacyjna oraz pierwsze kroki w świecie naukowym. Poznajemy największe osiągnięcia i odkrycia oraz obserwujemy z jakimi problemami musieli mierzyć się bohaterowie komiksów. 

Niektóre postaci opisane w komiksach, to naukowcy, o których każdy słyszał tak jak np. Galileusz, inne są mniej znane, co daje nam dodatkową możliwość poznania nowych faktów. Przykładem jest tu Ada Lovelace, o której przyznaję, że ja usłyszałam po raz pierwszy. 

Galileusz, jak wszyscy wiemy zajmował się astronomią. Jego obserwacje gwiazd i planet zrewolucjonizowały świat nauki, jednak musiało minąć wiele lat, aby zostały w pełni zaakceptowane. W komiksie możemy poznać Galileusza jako utalentowanego matematyka, który był niezwykle uparty w swoim dążeniu do wiedzy. Nie przyjmował bezkrytycznie stwierdzeń naukowych, wszystko musiał samodzielnie sprawdzić i udowodnić. Nie bał się krytykować znanych naukowców, przez co wielokrotnie narażał się swoim kolegom. Z czasem zaczął interesować się astronomią. Jego niezwykłe odkrycia nie podobały się jednak papieżowi, który skazał Galileusza na dożywotnią karę. Bez wątpienia  jednak jego odkrycia, pomimo prób obalenia ich, zmieniły świat i postrzeganie kosmosu. 




Ada Lovelace żyła w XIX wieku. Jako dziecko wykazywała się niezwykle bystrym umysłem. Miałam mnóstwo zainteresowań, była uzdolniona matematycznie, tworzyła własne wynalazki i interesowała się wszystkim dookoła. Dzięki uporowi matki odebrała solidne wykształcenie i mogła rozwijać swoje pasje (co w tamtych czasach w przypadku dziewcząt wcale nie było popularne). Na wiele lat porzuciła jednak świat nauki na rzecz życia rodzinnego. Z czasem poczuła jednak, że warto wrócić do nauki. Zaczęła uczęszczać na prywatne lekcje i rozwijać się w matematyce. Dzięki współpracy z Charlsem Babbage poznała jego niezwykły wynalazek- maszynę liczącą, w której dostrzegła ogromny potencjał. Napisała algorytm, który umożliwił wykonywanie obliczeń bez udziału człowieka. Ta niezwykła maszyna zrewolucjonizowała świat matematyki. 




Seria komiksów "Najwybitniejsi naukowcy" to świetna lektura dla dzieci. Mogą one poznać niezwykłe postaci świata nauki i wzbogacić swoją wiedzę. Myślę, że taka forma przedstawienia postaci jest znacznie atrakcyjniejsza niż tradycyjne książki. Ogromnie lubię i cenię tą serię i już nie mogę się doczekać, żeby dowiedzieć się, których naukowców poznamy w kolejnych komiksach. 



Komentarze

Prześlij komentarz

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej