"Wychowanie bez nagród i kar"- poradnik dla rodziców

Wychowanie bez nagród i kar- czy to jest w ogóle możliwe? Jeszcze kilka tygodni temu wydawało mi się to dziwnym wymysłem i czymś wręcz niemożliwym. Mój punkt widzenia zmieniał się jednak z każdą stroną poradnika. W miarę czytania co raz bardziej zaczynałam myśleć, że w tym szaleństwie jest metoda.


"Prowokacyjna książka"- czytamy na okładce i faktycznie nie sposób się z tym nie zgodzić. Autor poradnika przedstawia zupełnie inny pogląd na wychowywanie dzieci, niż ten który znamy i stosujemy na co dzień. O złym wpływie kar wie pewnie wiele osób, ale o tym, że nagrody też mogą odnosić zły skutek? Sama byłam tym zdziwiona, ale w miarę czytania przekonywałam się, że naprawdę tak jest. Zaczęłam obserwować mojego Filipa i byłam w szoku jak bardzo nagrody wpłynęły na jego postrzeganie świata. Na przykład kiedy poprosiłam go o sprzątnięcie klocków, spytał co za to dostanie! Takich sytuacji zaczęłam zauważać więcej.
Tak naprawdę wszystko rozchodzi się o traktowanie dziecka. Dziecko musi być kochane bezwarunkowo w każdej sytuacji. My to wiemy, ale nasza pociecha ma to czuć. Każda kara zaburza to odczucie,sprawia że dziecko czuje się odtrącone i kochane wtedy, kiedy jest grzeczne i zachowuje się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Nagrody działają na tej samej zasadzie.
Autor poradnika w centrum stawia dziecko. Podkreśla to, że dziecku należy się taki sam szacunek jak dorosłemu. Ma ono prawo do wyrażania własnego zdania, decydowania o sobie (oczywiście w miarę rozsądku). Nadmierne kontrolowanie dziecka i wymaganie absolutnego posłuszeństwa jest bardzo złe. Na nas rodzicach spoczywa odpowiedzialność za wychowanie silnego człowieka  mającego szacunek do innych osób. Na pierwszym miejscu są nasze relacje z dzieckiem. Powinniśmy być wobec dzieci uczciwi, rozmawiać, tłumaczyć, dyskutować. Upokarzanie, krytyka, wywieranie presji, stawianie warunków są absolutnie zabronione!
Autor podkreśla również zły wpływ wszelkiego oceniania, zarówno w domu jak i w szkole. Jest przeciwnikiem ocen szkolnych.Podkreśla znaczenie motywacji wewnętrznej, a nie zewnętrznej.

Poradnik jest naprawdę bardzo dobry. Czytając robiłam notatki, dzięki którym łatwiej będzie mi wprowadzić teorię w życie. Chciałabym wychować moich chłopców na szczęśliwych i pewnych siebie ludzi. Cieszę się, że trafiłam na tą książkę, bo okazała się ona bardzo pomocna. Na wiele spraw spojrzałam z innej perspektywy. Wiem, że wiele ze swoich zachowań powinnam zmienić.
Polecam wam tą książkę z całego serca.


Kilka informacji o poradniku:
Autor: Alfie Kohn, ekspert od edukacji i wychowania
Wydawnictwo: MiND
Rok wydania: 2013
Okładka: miękka
Liczba stron: 270
Cena z okładki: 34,90 zł
Książka na stronie wydawnictwa - kliknij tutajKomentarze

  1. Mam podobny poradnik tyle, że z wydawnictwa Samo Sedno. Nosi tytuł "Dodaj mi skrzydeł!" Genialny tytuł obrazujący to, co tak naprawdę powinniśmy w dzieciach zaszczepić :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym przeczytała, zawsze warto rozszerzać swoją wiedzę w tym temacie. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo ciekawa propozycja, z chęcią bym się zapoznała

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Etykiety

Pokaż więcej