środa, 3 sierpnia 2016

Zapiski syna marnotrawnego

Po co człowiek czyta książki? Po pierwsze dla rozrywki, relaksu, odpoczynku, przeżycia "przygód". Po to, aby zdobyć nową wiedzę, poszerzyć horyzonty myślowe. Czasem też po to, aby chwilę zatrzymać się w codziennym biegu i pochylić się nad pewnymi sprawami.
Przypowieść o synu marnotrawnym. Zna ją chyba każdy katolik. Pięknie opisana w Ewangelii wg św Łukasza, pokazuje czym jest miłosierdzie. Jest inspiracją do wielu obrazów czy utworów. Do tej przypowieści odniósł się także Guy Luisier w najnowszej książce wydanej nakładem wydawnictwa Promic.

"Zapiski syna marnotrawnego", bo o tej książce mowa, to poetycka opowieść o tym jak syn marnotrawny powrócił do swojego ojca. Ukazane są tutaj jego duchowe rozterki, przemyślenia. Jak się okazuje wcale nie jest tak łatwo wrócić i oderwać się od swojej przeszłości. Ona ciągle wraca, nawet jeśli tego nie chcemy.
To opowieść o miłości, o nadziei, o lęku, o tym jak ważna jest rodzina. Narracja jest pierwszoosobowa, mówi do nas nie kto inny, a właśnie ten marnotrawny syn, dzięki czemu jeszcze bardziej mamy możliwość wczuć się w akcję. Zajrzeć do jego myśli i uczuć.
To książka nad którą trzeba się chwilę zastanowić. Można powiedzieć, że to taka uczta dla ducha. Powieść inna niż wszystkie.
Książka jest dość krótka, ale bardzo treściwa. Szybko się ją czyta. Każdemu rozdziałowi przyświeca myśl przewodnia np. "znów żyć", "budować", "uzdrowić" itd. Dodatkowo w wielu miejscach podane są odnośniki do fragmentów z Pisma Świętego, dzięki czemu jeszcze bardziej duchowo można książkę przeżyć.
Choć zwykle wybieram lżejsze lektury i raczej zaczytuję się w powieściach, to jednak cieszę się, że mogłam czytając przeżyć coś innego.

Kilka informacji o książce:
Wydawnictwo: Promic-Wydawnictwo Księży Marianów
Liczba stron: 120
Okładka: miękka
Rok wydania: 2016
Cena: 18,90 zł
Książka na stronie wydawnictwa: klik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...