Straszne historie- książka dla dzieci, które lubią się bać

 Czy dzieci powinny poznawać straszne historie? Dla wielu osób jest to kwestia bardzo sporna, co szczególnie widać w dyskusjach dotyczących Halloween. Jednak nie o tym dniu chciałabym dziś napisać, a o opowieściach dotyczących wampirów, potworów i zjaw. Czy taka tematyka jest odpowiednia dla dzieci? Zastanówmy się nad tym. 

W obecnych czasach mamy tendencję do tego, by chronić dzieci przed wszystkim, co może wywołać u nich strach. Boimy się, że straszne historie wywołają lęki i traumę, że odbiją się na emocjach i psychice dziecka. Staramy się odsuwać od najmłodszych wszystko co trudne i straszne, nie tylko jeśli chodzi o literaturę, czy film, ale również o życie codzienne. Jednak przecież nie zawsze tak było. Sama jako dziecko uwielbiałam opowieści o duchach i wampirach, zaczytywałam się w książkach typu "Szkoła przy cmentarzu" i sama prosiłam babcię, by opowiadała straszne historie (po których później nie mogłam ze strachu spać w nocy). Teraz, jako dorosła osoba mogę stwierdzić, że w żaden sposób nie odbiło się to na mojej psychice. Oczywiście każdy człowiek jest inny, warto jednak wiedzieć, że strach, podobnie jak inne emocje, jest czymś, z czym każde dziecko powinno umieć się zmierzyć. 

W dzisiejszym wpisie chcę zaprezentować Wam książkę, która doskonale wpisuje się w tematykę strachu. Jest to publikacja, do której ani nie przekonuję, ani nie zniechęcam. To bardzo specyficzna książka, która nie dla każdego będzie odpowiednia. Jeśli Wasze dzieci są bardzo wrażliwe, zdecydowanie lepiej im nie podsuwać takich treści. Jeśli natomiast Wasze pociechy lubią dreszczyk emocji i nie panikują na słowo wampir lub duch to kto wie, może będą się świetnie bawić przy wspomnianej lekturze. Poznajcie więc "Straszne historie", które ukazały się nakładem wydawnictwa Harperkids. 

 


 

 "Straszne historie" to książka, w której znajdziecie najbardziej znane opowieści grozy, przedstawione w skróconej i uproszczonej formie. Jest to wersja dla młodych czytelników, którzy dopiero poznają taką formę literatury i dla których klasyczne powieści są jeszcze zbyt trudne. W książce tej czytelnicy będą mieli okazję poznać hrabiego Drakulę, Frankensteina czy Doriana Graya. Są tu również opowieści o znanych zjawach czy opisany przypadek doktora Jekylla i pana Hyde'a. Jednym słowem jest to klasyka gatunku zebrana w jednym zbiorze i dostosowana do młodszego czytelnika. Dużym zaskoczeniem okazała się dla mnie bajka o Jasiu i Małgosi stojąca w jednym szeregu z tak strasznymi postaciami, jak te wymienione powyżej. Jednak jakby się bliżej zastanowić, ta z pozoru niewinna bajeczka, to tak naprawdę okrutna i straszna opowieść, która zresztą w początkowej wersji wcale nie była przeznaczona dla najmłodszych (podobnie jak inne baśnie braci Grimm). Większość zawartych w książce historii to opowieści, które znamy lub chociaż kojarzymy z literatury lub świata filmu. Jednak są tutaj również opowiadania mniej znane, jak chociażby "Legenda o sennej kotlinie" czy "Dom o siedmiu szczytach".  





Jeśli chodzi o warstwę językową książki napisane są w sposób ciekawy dla młodego czytelnika. W tekście jest wyczuwalne napięcie, a jednocześnie tekst jest stonowany, tak by nie przesadzać z drastycznymi szczegółami. Bardzo dobrze zostało to wypośrodkowane, tak, by zachować specyficzny charakter powieści grozy, a jednocześnie nie wywołać zbyt dużego lęku u odbiorcy. Ważnym elementem są tutaj również ilustracje. Utrzymane są w ciemnej kolorystyce i lekko strasznym klimacie, by zapewnić dodatkowe emocje w czasie lektury. Choć nie jestem jakąś wielką fanką opowieści grozy, to jednak muszę przyznać, że styl ilustracji bardzo mi się spodobał. 


"Straszne historie" to specyficzna książka, której przynależność do oferty literatury dziecięcej może niektórych dziwić. To książka dla tych czytelników, którzy szukają mocniejszych wrażeń i nutki strachu. Chociaż pozycja ta została przygotowana z myślą o dzieciach i młodzieży, myślę, że dorośli również mogą znaleźć tutaj przyjemność z lektury.



Czy warto sięgnąć po tą książkę zdecydujcie sami. Tematyka jest bardzo specyficzna, jednak trzeba pamiętać, że bohaterowie tych opowieści na stałe zapisani są w naszej kulturze. Na koniec wspomnę, że książka jest bardzo ładnie wydana- twarda oprawa, śliski papier i klimatyczne ilustracje sprawiają, że książka przyciąga wzrok i wywołuje ciekawość.  "Straszne historie" znajdziecie w ofercie wydawnictwa Harperkids. 


 


*Post powstał w ramach współpracy recenzenckiej.

Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej