10 pomysłów na zabawy ruchowe w domu

Wiosna (a właściwie prawie lato) rozgościła nam się na dobre. Pogoda, za małymi wyjątkami sprzyja spacerom i wszelkim aktywnościom na powietrzu. Filip z radością powitał rower i hulajnogę. Codziennie spacerujemy, od czasu do czasu zaglądamy na plac zabaw. Dzieci przyzwyczaiły się do ruchu, aż tu nagle...cały dzień leje. I co wtedy drogie mamy? Moje dzieciaki na szczęście uwielbiają wszelkie książki i książeczki, klocki, prace plastyczne i inne zabawy, ale czasem zwyczajnie nawet w mieszkaniu domagają się ruchu.
Dziś mam dla Was kilka pomysłów na zabawy ruchowe, które można bezpiecznie przeprowadzić nawet w małym mieszkaniu. Przerobione i wytestowane przez moich dwóch żywiołowych chłopaków.

1. Rzucanie do celu
Do zabawy potrzebujemy co najmniej kilku różnych piłek. My zbieramy wszystkie piłki i piłeczki jakie tylko mamy w domu. Można wykorzystać także woreczki gimnastyczne. Ustawiam miskę oraz linię startu i chłopcy na zmianę rzucają piłkami do celu.

2. Strzelanie goli
Drzwi są naszą bramką, ja oczywiście bramkarzem. Chłopaki strzelają mi gole. Uwielbiają tą zabawę, mogą bawić się do upadłego (oczywiście padam ja, bo oni mają w sobie hektolitry energii:D). Do zabawy używamy oczywiście lekkich, gumowych piłek.

3. Tańce
Włączam głośno muzykę i tańczymy:) Nie muszę chyba dodawać, że szaleją przy tym strasznie. Do tańców sprawdził się również film z naszego wesela.

4. Gra w kolory
Gra, którą pewnie każdy z was pamięta z dzieciństwa. Rzucamy do siebie piłką, mówiąc różne kolory, a na czarny nie łapiemy.

5. Odbijanie balonika
Bezpieczna i bardzo lubiana zabawa.

6. Tor przeszkód
Kolejna zabawa, którą chłopaki wręcz uwielbiają. Wymyślam różne konkurencje, a oni na zmianę wykonują zadania. Przykładowe polecenia:
-skakanie na jednej nodze, na dwóch, na czworaka jak żabka
-przechodzenie po cienkiej linii ułożonej na podłodze
-przechodzenie prosto/slalomem z piłeczką na trzymanej łyżce
-przechodzenie prosto/slalomem z lekką książką na głowie
-chodzenie do tyłu, chodzenie z zamkniętymi oczami, z rękami na kolanach, na kostkach, z rękami w bok, w górę itd
-przeskakiwanie z poduszki na poduszkę, przechodzenie pomiędzy poduszkami

7. Wspólna gimnastyka
Z korzyścią zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

8. Zabawa w chowanego
Nawet w małym mieszkaniu jest mnóstwo miejsc, gdzie może schować się dziecko;)

9. Zbieranie stopami przedmiotów
Na podłodze rozsypuję drobne przedmioty np.figurki z kinder jajek, a zadaniem dzieci jest ich pozbieranie...stopami.

10. Gra w gumę
Jeszcze nie próbowaliśmy, ale jako dziecko gumę uwielbiałam, więc może i chłopcom się spodoba. Jakie inne  zabawy dopisalibyście do tej listy? Bawicie się w ten sposób, czy preferujecie jedynie aktywność na powietrzu? 

Komentarze

  1. Większość z tych gier i zabaw pamiętam z dzieciństwa. Szczególnie gra w gumę :) Dopisałabym do tego grę w figury, twistera i w wysokiego (oby nie po meblach :)

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas dużo takich zabaw - dzieciaki same się bawią :)

    OdpowiedzUsuń
  3. My staramy sie jak najwięcej na dworze bo mamy male mieszkanie ale jak juz w domu to bardziej zabawy manualne

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Etykiety

Pokaż więcej