Dobble- gra, która podbiła świat

Dziś opowiem Wam o kolejnej grze, która jest hitem w naszym domu. Tym razem jest to gra karciana- Dobble, która od jakiegoś czasu stała się bardzo popularna.
Dobble kupiliśmy jeszcze zanim nasze dzieci były zdolne do grania. Kupiliśmy ją początkowo dla siebie, a teraz gra już Filip, a Kubuś zaczyna próbować.


Gra składa się z 55 kart. Na każdej z nich jest narysowanych 8 symboli. Symbole mają różne wielkości np. na jednej karcie dany obrazek jest duży, na innej mały. Całość zapakowana jest w metalową puszkę, zajmującą bardzo mało miejsca.


Na czym polega gra? Na każdych dwóch kartach zawsze jest jeden wspólny symbol. Zabawa polega na tym, aby go znaleźć.
Zobaczcie przykładowo tutaj:


Widzicie wspólny symbol? Tak, tutaj jest to ser.
A na tych kartach?


Pierwsza z drugą ma pająka, druga z trzecią smoka, a pierwsza z trzecią-duszka.

Istnieje kilka wariantów gry. My gramy w ten sposób, że każdy uczestnik dostaje równą ilość kart, a jedna karta leży na środku. Kto pierwszy znajdzie pasujący symbol na swojej karcie odkłada ją na środkowy stosik, następnie szuka się symbolu wspólnego z tą nową położoną kartą. Wygrywa osoba, która pierwsza pozbędzie się wszystkich kart, czyli najszybciej będzie odnajdywała wspólne obrazki.
Gra wydaje się prosta, ale wcale taka nie jest. Czasami trzeba nieźle pogłówkować, aby spostrzec co pasuje.
Przy zabawie jest dużo śmiechu. Dobble ze względu na swoje małe rozmiary często towarzyszy nam w wyjazdach. Filipek bardzo lubi w to grać. Gra świetnie rozwija spostrzegawczość i uczy zdrowej rywalizacji.

My posiadamy oryginalną wersję od firmy Rebel. W międzyczasie powstały również inne warianty gry, na przykład prostsze- Dobble Kids. Cena gry to około 40 złotych.
A jeśli lubicie robić zakupy na Aliexpress, to zdradzę Wam, że tam możecie kupić Dobble za kilkanaście złotych, w wielu różnych wersjach. Szukajcie pod nazwą Spot it.

Znacie grę Dobble? Jeśli nie, to bardzo polecam:)

Komentarze

  1. Moja córka uwielbia, zresztą ja tak samo!

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas w domu jakoś się nie przyjęła. Oddałam znajomym. Może kiedyś

    OdpowiedzUsuń
  3. Super gra! Coś czuję, że będzie hitem na tegoroczne mikołajkowe prezenty wsrod dzieci (i nie tylko) w rodzinie. Dodatkowo idealny sposób na spędzenie wolnego czasu z dziecmi przy wspólnej zabawie. Taka prosta, a taka genialna.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Etykiety

Pokaż więcej