Mama czyta- "Kochankowie miasta" Anna Stryjewska

Książka "Kochankowie miasta" to moje drugie spotkanie z twórczością autorki Anny Stryjewskiej. Spotkanie, które okazało się dużym zaskoczeniem. Czytając opis książki spodziewałam się trochę taniego romansidła- "telenoweli" jak to stwierdziła moja koleżanka. Okazało się jednak, że książka ma w sobie to coś, w dodatku jest tak wciągająca, że pochłonęłam ją w jedno popołudnie. Myślę, że duży wpływ na to miał bardzo mocny początek- taki, który sprawia, że książkę ciężko odłożyć, bo koniecznie trzeba wiedzieć, co będzie dalej i w jaki sposób opisane wydarzenie historyczne łączy się z życiem współczesnych bohaterów.


Głównymi bohaterami powieści są dwaj bracia- Damian i Tomasz. Damian to hulaka, pozbawiony skrupułów, zapatrzony w siebie egoista, który w dodatku robi podejrzane interesy. Nie liczy się z uczuciami innych, nie przejmuje tym, że swoim zachowaniem robi komuś krzywdę. Jego brat Tomasz to zupełnie inny typ człowieka- empatyczny, pomocny, pełen ideałów, doskonały mąż, oddany syn. Bracia razem z kolegą Aronem postanawiają założyć spółkę. Z jednej strony śledzimy relacje pomiędzy wspólnikami, z drugiej śledzimy relacje rodzinne- sprawy bardzo się komplikują bowiem żona Tomasza wdaje się w romans z Damianem. Choć kobieta wiele sobie po tym związku obiecuje, Damian nie jest z nią do końca szczery.
Bardzo ciekawy jest również wątek związany z panią Emilią- jest to staruszka, która zleca Tomaszowi sprzedaż rodzinnej posesji. Tomasz zaprzyjaźnia się ze starszą panią i wkrótce dowiaduje się od niej, że ziemia, którą od staruszki odkupił kryje w sobie przerażającą tajemnicę z czasów II wojny światowej.
Choć wydawać się może, że akcja książki jest dość zagmatwana- jest to mylne wrażenie. Czyta się bardzo płynnie i szybko, w dodatku w tej książce cały czas coś się dzieje. Podczas czytania nie było nawet jednej chwili, w której powiałoby nudą.
"Kochankowie miasta" to opowieść o miłości, o rodzinie, o przywiązaniu do swoich korzeni, o wartości tradycji. O tym, że bogactwo to nie wszystko, że w życiu liczy się coś innego. Myślę, że jest to idealna lektura na jesienny wieczór.


Kilka informacji o książce:
Autor: Anna Stryjewska
Wydawnictwo: Szara Godzina
Okładka: miękka
Liczba stron: 280
Data premiery: 17.09.2019
Cena: 34,90 zł
Książka na stronie wydawnictwa- kliknij tutaj


 

Komentarze

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej