Edukacyjne baśnie dla przedszkolaków- ciekawa seria książeczek dla dzieci

Książeczki do czytania, które jednocześnie posiadają walor edukacyjny są przeze mnie szczególnie lubiane. W z pozoru zwykłą bajeczkę można wpleść naprawdę mądre przesłania dla naszych dzieci. Takie książki zawsze są świetnym punktem wyjścia do rozmów i analizowania z dzieckiem różnych zjawisk i sytuacji. Dzieci doskonale potrafią wychwytywać morały oraz oceniać zachowania bohaterów.
Bardzo ciekawy cykl bajek edukacyjnych został wydany przez wydawnictwo Aksjomat. Autorką baśni jest pani Agata Gałczyńska. Seria liczy już kilka tytułów, między innymi takie jak widzicie na zdjęciu:


 Każda książeczka to ciekawa edukacyjna bajka, w której poruszono jakąś kwestię dotyczącą dzieci- głównie ich zachowania. Tematyka bajeczek jest bardzo różna, różni są także bohaterowie.

"Hania wciąż się złości" to opowieść o dziewczynce, która bardzo często wybucha złością, nic jej nie cieszy, złości się na dzieci, na rodzinę, na nieudane rysunki, na zabawki i na wszystko inne, co akurat znajduje się obok. Pewnego dnia Hania zauważa w swoim pokoju dziwne stworzenie- jak się okazuje jest to potworek, który powstał ze złości Hani. Im bardziej dziewczynka się złościła tym potworek bardziej rósł, a Hania z kolei robiła się coraz mniejsza. Ale to nie koniec jej kłopotów- mała złośnica została zabrana do Akademii Panowania nad Emocjami, gdzie musi przejść kurs, aby opanować swoją złość i wrócić do domu.


Bohaterem kolejnej książeczki, "Kacper nie dba o zabawki" jest mały chłopiec, który nie szanuje swoich rzeczy. Nie sprząta po zabawie, ciągle ma bałagan, co w efekcie prowadzi do tego, że zabawki się niszczą i nieraz ulegają różnym wypadkom. Pewnego dnia zabawki postanawiają się zbuntować i wyprowadzają się z domu. Kiedy po powrocie Kacper odkrywa, że nie ma w pokoju ani jednej zabawki wpada w rozpacz. Na szczęście z pomocą przychodzi mu tata, który opowiada, że jego również w dzieciństwie spotkało to samo. Kacper razem z tatą wyrusza na poszukiwanie swoich zabawek i oczywiście postanawia, że kiedy je odzyska zawsze już będzie o nie dbał.


"Książę Aram nie chce być samodzielny" to baśń utrzymana w azjatyckim klimacie. Jej bohaterem jest chłopiec Aram, który zawsze jest we wszystkim wyręczany. Sztab służących Arama ubiera, karmi, a nawet za niego mówi! Chłopiec zachowuje się jak marionetka, nie potrafi niczego zrobić sam. Pewnego dnia wezyr postanawia zamienić Arama na lalkę, a księcia wynieść poza mury pałacu. Tam chłopiec zostaje znaleziony przez mieszkające nieopodal dzieci. Zostaje zabrany do ich  domu, gdzie musi nauczyć się samodzielności, a wtedy będzie mógł powrócić do pałacu.
To jest książeczka, która pokazuje dzieciom, że samodzielność jest bardzo ważna i potrzebna, uczy je również asertywności i tego, że trzeba umieć wyrażać swoje zdanie i sprzeciw, kiedy sytuacja tego wymaga.


Yembi, to sympatyczny czarnoskóry chłopiec, bohater bajki "Yembi nie lubi się myć". Oczywiście chodzi o kąpiel w wodzie i mydle, bowiem w błocie chłopiec mógłby się pluskać cały czas. Uwielbia być umorusany od stóp do głów i zrobi wszystko, aby nie wpaść w ręce mamy, która ciągle zagania go do kąpieli. Sytuacja zmienia się, kiedy Yembi spotyka bardzo brudnego słonia. Słoń ten również stronił od wody, aż jego ciało zostało porośnięte roślinami, a błoto dosłownie skamieniało mu na skórze. Yembi pomaga słoniowi w odzyskaniu czystości i przekonuje się, że higiena jest bardzo ważna.


Ostatnia książeczka to "Cukierkowa wróżka i niezdrowa dieta". Opowiada o pewnym miasteczku, które na skutek odwiedzin wróżki zamienia się w cukierkowy raj. Od tej pory słodycze są wszędzie, a mieszkańcy mogą je jeść bez żadnego umiaru. Szybko jednak przekonują się, że nadmiar cukierków powoduje ból brzucha, zmęczenie i osłabienie. Zauważają także, że turyści przyjeżdżający do miasteczka są w dużo lepszej formie. Mieszkańcy postanawiają odkryć tajemnicę ich zdrowia i w ten sposób odkrywają istnienie warzyw, owoców, nabiału i ryb. Przekonują się, że jedzenie tych produktów jest dużo zdrowsze niż ciągłe opychanie się słodyczami.


Jak widzicie poruszona w książeczkach tematyka jest bardzo różna i porusza wiele problemów, z którymi możemy się spotkać podczas wychowywania naszych dzieci. Dzięki takim książeczkom kilkulatki mogą zobaczyć pewne zachowania od innej strony i zrozumieć, że różne złe cechy mogą mieć przykre konsekwencje. Edukacyjne baśnie to świetny punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi o emocjach. samodzielności, diecie, dbaniu o swoje rzeczy, higienie.
Książeczki mają nieduży format, miękkie okładki, kolorowe ilustracje i około 24 strony.
Znajdziecie je na stronie wydawnictwa Aksjomat w dziale Czytanki- kliknij tutaj


Komentarze

 1. Nie spotkałam się jeszcze z tą serią, ale wygląda bardzo interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest jeszcze jedna książeczka z tej serii - "Królewna Zosia nie chce się uczyć".
  Pozdrawiam i polecam

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mamy żadnej z tych książeczek, ale zapowiadają się fajnie

  OdpowiedzUsuń
 4. O nie słyszałam o tym. Moi są już za dużo (dwaj) i za mali (jeden) ale zapisze sobie tytuł na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię książki z tego wydawnictwa :) Ciekawa, pouczająca seria! :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej