Nauka z wesołymi piratami- ortografia i matematyka dla klasy pierwszej

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę. Z obserwacji moich chłopców mogę też powiedzieć, że chętniej sięgają po książeczki, które są kolorowe i bogato ilustrowane, niż po czarno białe. Lubią rozwiązywać zadania w książkach, które są ciekawe pod względem treści i atrakcyjne graficznie.
Filip już za dwa miesiące rozpoczyna pierwszą klasę. Chociaż teraz mamy wakacje, to i tak chętnie sięgamy po różne książki i zadania- po pierwsze dlatego, że lubimy w ten sposób spędzać czas, po drugie- bo nie chcemy, aby Filip pozapominał to wszystko, co już potrafi.
Gromadzimy też różne ciekawe książeczki, które przydadzą nam się w roku szkolnym, a po niektóre sięgamy już teraz. Ciekawą propozycją książkową dla pierwszoklasistów jest seria z wesołymi piratami, wydawnictwa Aksjomat. W serii są również książki dla drugo- i trzecioklasistów.


"Ortografia i matematyka z wesołymi piratami" to bogato ilustrowane książki aktywizujące z ciekawymi zadaniami przeznaczonymi dla dzieci w klasie pierwszej. Chociaż zdecydowanie ortografia nadaje się raczej na koniec pierwszej klasy, lub nawet dla klas starszych. Zadania w tej książce polegają np. na uzupełnianiu wyrazów odpowiednimi literami, przepisywaniu wyrazów lub całego tekstu, podpisywaniu rysunków. Jest także kolorowanka, rebusy, krzyżówka, czy łączenie kropek.  Przy zadaniach zapisane są różne reguły ortograficzne, pomagające utrwalić dzieciom zasady pisowni.


Książeczka matematyczna jest jeszcze ciekawsza. Zadania tutaj są bardzo różnorodne- labirynty, tworzenie zbiorów, dodawanie, odejmowanie, uzupełnianie działań, liczenie elementów, kolorowanie, a nawet zadania z treścią. Zdecydowanie jest to książka dla dzieci, które mają już opanowane podstawy matematyki takie jak liczenie oraz proste działania. Tą książeczkę będziemy robić już w wakacje, ponieważ jak się okazuje program matematyki dla pierwszej klasy Filip ma już od dawna opanowany. Teraz pozostaje nam kwestia systematycznego ćwiczenia.


Obydwie książki są bardzo atrakcyjne i praca z nimi powinna być dużą przyjemnością. Choć nauka ortografii i matematyki może wydawać się żmudna i trudna, to z tymi książeczkami na pewno będzie dużo przyjemniejsza. Rozwiązywanie zawartych tutaj zadań to nie tylko wspomaganie nauki, ale także utrwalanie wiedzy, którą dzieci zdobywają w szkole.


Oczywiście nawet w nauce trzeba mieć umiar i nigdy nie wolno zmuszać dziecka do pracy z takimi książkami. Zmuszanie przyniesie odwrotny skutek niż byśmy chcieli. Rozwiązywanie książeczek powinno byś dobrą zabawą i odbywać się w przyjemnej atmosferze. Ja staram się codziennie chociaż kilka minut popracować w ten sposób z moimi chłopcami, ale to oni decydują kiedy się tym zajmujemy i przez ile czasu. Myślę, że dzięki temu obaj bardzo lubią książeczki z zadaniami i rozwiązują ich duże ilości.

Na stronie wydawnictwa Aksjomat znajdziecie całą serię książek z wesołymi piratami:


Opisane przeze mnie tytuły znajdziecie pod tymi linkami: Ortografia Matematyka


Komentarze

 1. Super seria mam obie i jestem nimi zachwycona córka od razu się zainteresowała

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za ten wpis, na pewno kupię dla siostrzenicy książeczkę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. takie książeczki na pewno przydałyby się też nauczycielkom jako dodatkowe materiały (jestem nauczycielką więc tak mi się od razu kojarzy :P).

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyjemne z pożytecznym, to na pewno zainteresuje dzieciaki i dodatkowo zmotywuje ��

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja dziś byłam na pierwszym zebraniu przed przedszkolem i już zaczynam być przerażona, ile tego wszystkiego dzieci będą musiały ogarnąć. A co to będzie jak przyjdzie czas szkoły...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ćwiczenia ortograficzne zawsze mile widziane!

  OdpowiedzUsuń
 7. Uważam, że bardzo rozsądnie jest zachęcać przyszłego ucznia, żeby w wakacje powoli wdrażał się w obowiązku, które czekają go w szkole. Ale warto też pamiętać, żeby dać dziecku przede wszystkim odpocząć

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej