Metoda Montessori od 6 do 12 lat

O coraz bardziej popularnej metodzie Montessori mówi się zwykle w odniesieniu do dzieci najmłodszych. A przecież dzieciństwo nie kończy się w wieku 5, czy 6 lat, nie kończy się w momencie pójścia do szkoły. Trwa nadal i takie starsze dzieci również potrzebują wsparcia i pomocy w poznawaniu świata oraz kształtowaniu siebie. Niestety wszyscy wiemy jak wygląda tradycyjna szkoła i jak bardzo wtłacza ona dzieci w schematy. Warto abyśmy my rodzice byli świadomi tego, że nie tylko szkoła jest odpowiedzialna za rozwój i edukację naszych dzieci, ale także, a może przede wszystkim my sami. Warto, abyśmy uświadomili sobie jak ważne jest nasze wsparcie oraz towarzyszenie dzieciom w codziennej drodze. Metoda Montessori kładzie na to ogromny nacisk i uczy nas dyskrecji i szacunku w kształtowaniu naszych dzieci.

Wielokrotnie wspominałam Wam, że my nie prowadzimy typowo montessoriańskiego domu, Filip chodzi do zwykłej szkoły i uczy się tradycyjnymi metodami, jednak mimo to założenia metody są mi bardzo bliskie i często stosuję je intuicyjnie w wychowywaniu moich dzieci. Lubię na przykład samodzielnie tworzyć pomoce naukowe dla chłopców i towarzyszyć im w zdobywaniu nowej wiedzy. Dlatego też bardzo chętnie sięgam po książki w tej tematyce- są dla mnie ogromną inspiracją i pomocą chociażby w wymyślaniu zabaw.

Kilkakrotnie pokazywałam Wam na blogu książki o tematyce Montessori wydane przez wydawnictwo RM i dzisiaj również przedstawię Wam kolejny tytuł z oferty wydawnictwa. Jest to niedawno wydana nowość dotycząca pedagogiki Montessori właśnie w odniesieniu do starszych dzieci- już nie maluszków przedszkolaków, a dzieci w wieku szkolnym 6-12 lat.


Sama konstrukcja książki jest bardzo podobna do poprzednich pokazywanych przeze mnie tytułów. Na początku mamy okazję zapoznać się z krótką biografią matki tej metody, czyli Marii Montessori,a także z głównymi zasadami tej pedagogiki. Są tutaj też opisane etapy rozwoju dziecka i jego potrzeby.

.
Kolejne rozdziały omawiają zagadnienia praktyczne dotyczące edukacji dzieci. Jest tutaj opisana m.in edukacja kosmiczna (która nie jest nauką o kosmosie w dosłownym znaczeniu, a koncepcją nauki o świecie), plastyczna, matematyczna, historyczna, nauka języka i tak dalej. Są opisane konkretne pomoce naukowe, które pełnią istotną funkcję w pedagogice Montessori. Opisane są praktyczne aspekty szkoły w duchu Montessori, a także sposoby na zastosowanie tej metody w domu. Z tych rozdziałów my rodzice możemy dowiedzieć się jak mądrze wspierać dziecko i towarzyszyć mu w poznawaniu świata i przyswajaniu nowej wiedzy. Dodatkowo w książce znajduje się wiele wypowiedzi dzieci, rodziców i nauczycieli związanych z pedagogiką Montessori.
Na końcu książki znajduje się dodatek w postaci spisu różnych aktywności, zadań i ćwiczeń przydatnych w nauce i zabawie. Pokazane są także instrukcje przygotowania różnych pomocy naukowych np.fiszek edukacyjnych.Podsumowując- książka o metodzie Montessori od 6 do 12 lat to doskonała pomoc zarówno dla rodziców, jaki nauczycieli. Niezależnie od tego, czy na co dzień kierujesz się metodą Montessori, czy też nie, na pewno znajdziesz tutaj wiele ciekawych wiadomości i podpowiedzi dotyczących edukacji i rozwoju twojego dziecka.

Kilka informacji o książce:
Wydawnictwo: RM
Autor: Charlotte Poussin, Hadrien Roche i Nadia Hamidi
Liczba stron: 222
Okładka: miękka
Rok wydania: 2019
Cena: 29,99 zł
Książka na stronie wydawnictwa-kliknij tutaj


Komentarze

 1. O tej metodzie nieco uczyłam się na studiach, ale było o niej tyle samo pozytywów co i negatywów, więc nie zgłębiłam się w to bardziej. A szkoda, bo rzeczywiście można po prostu połączyć ją - jak Ty to robisz - ze zwykłą nauką. Muszę jeszcze raz się temu przyjrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niewiele wiem o tej metodzie, więc może powinnam przyjrzeć się tej książce bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za inspiracje. Zastanawiałam się nad tą pozycja, dzięki Tobie wiem, że bardzo mi się przyda do pracy z Jasiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Montessori bardzo często sami robimy jakieś pomoce, którymi bawimy się potem w domu :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej