Seria #S.O.S.- książki o problemach młodych ludzi- "Wszystko dla lajków?" i "Nie pękaj! Bądź sobą!"

 Z jakimi problemami boryka się współczesna młodzież? Wymieniać można długo, ale bez wątpienia wśród odpowiedzi pojawią się problemy związane z aktywnością w sieci oraz z relacjami w grupie rówieśniczej. Nasze dzieci dorastając chcą czuć się akceptowane przez rówieśników i często dążą do tego za wszelką cenę. My rodzice mamy przed sobą bardzo trudne zadanie- tak wychować dzieci, aby były szczęśliwe, a jednocześnie akceptowane, autentyczne i empatyczne. Nie jest to łatwe w dzisiejszym świecie, który oferuje młodym ludziom wiele pokus. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby utrzymywać z dziećmi dobrą relację i rozmawiać o problemach, trudnościach, zasadach i zagrożeniach. Doskonałym podłożem do rozmów są dobre książki, które w ciekawy sposób przedstawiają temat, a wśród nich nowa na polskim rynku wydawniczym seria "#S.O.S." Są to książki skierowane do dzieci i młodzieży, które pokazują różne problemy bliskie dorastającym młodym ludziom. 


W serii jak dotąd ukazały się cztery tytuły, a dwa z nich znalazły się w naszej domowej biblioteczce. Są to książki "Wszystko dla lajków? Powiedz STOP fikcji w internecie" oraz "Nie pękaj! Bądź sobą! Powiedz STOP presji rówieśników". Jak widzicie obie książki dotykają zagadnień bardzo codziennych i bliskich dorastającym dzieciom. 

"Wszystko dla lajków?" to opowieść o dziewczynce Lidce, która czuje się bardzo zwyczajna i niezbyt lubiana. Sama siebie nazywa "Lidką pospolitką". Wszystko zmienia się, kiedy Lidka odkrywa, że w Internecie może być kimś zupełnie innym. Dziewczynka wchodzi w świat mediów społecznościowych, gdzie kreuje się na kogoś zupełnie innego. Dodaje wyretuszowane zdjęcia, rozmawia z ludźmi, udziela nawet porad. Początkowo jest bardzo szczęśliwa- wreszcie ma idealne życie i swój wymarzony wizerunek. Jednak w pewnym momencie Lidka zauważa, że takie udawane życie i ciągła aktywność w mediach zaczynają ją męczyć. Dziewczynka zaczyna czuć się zagubiona i tęskni za swoją zwyczajnością. Czuje, że zagubiła w tym wszystkim siebie. Na szczęście Lidka ma mądrych rodziców, którym może opowiedzieć o swoim problemie. Rodzice razem z panią psycholog pomagają Lidce uporać się ze swoimi emocjami. Lidka zaczyna rozumieć, że nie warto udawać kogoś kimś się nie jest. 

Media społecznościowe- z jednej strony fantastyczna sprawa, z drugiej ogromne zagrożenie dla młodych ludzi. W dobie instagrama i tik toka trzeba naprawdę mieć rękę na pulsie, aby nie dopuścić do takich sytuacji, w jakiej znalazła się książkowa Lidka. Świat mediów jest dla nastolatków bardzo atrakcyjny i łatwo się od niego uzależnić. Warto więc uświadamiać dzieciom jak mądrze korzystać z sieci i nie wpaść w jej pułapki. Na przykładzie Lidki dzieci mogą zobaczyć, że nie warto prowadzić fikcyjnego życia w internecie i udawać kogoś innego, bo na dłuższą metę jest to wyczerpujące. Lepiej być sobą i dzielić się swoimi pasjami. 






"Nie pękaj! Bądź sobą!" to książka, której bohaterką jest uczennica szóstej klasy. Dziewczynka przyjaźni się z grupą "zwyczajnych" dziewczyn, jednak marzy o tym, żeby należeć do grupy "popularnych". Pewnego dnia jej marzenie się spełnia i najpopularniejsze dziewczyny w szkole zapraszają ją do swojego grona. Na początku wszystko układa się doskonale- wspólne imprezy, zakupy, piżama party. Jednak po jakimś czasie dziewczynka zauważa, że coś zaczyna się psuć- aby koleżanki ją lubiły musi ona robić różne rzeczy, na które niekoniecznie ma ochotę. Dziewczynka boi się odtrącenia, więc wykonuje wszystkie polecenia koleżanek. Momentem przełomowym jest sytuacja, w której na skutek rozpowszechnionej plotki nowa uczennica z klasy trafia do szpitala (nie jest to powiedziane wprost, ale możemy się domyśleć, że jest tu poruszony problem próby samobójczej). Dziewczynka czuje się winna i zagubiona. Podejmuje jednak decyzję, że nie chce dłużej należeć do paczki popularnych dziewczyn i chce wrócić do dawnych przyjaciółek. Jest to trudne ponieważ "popularne" zaczynają się mścić. Na szczęście z pomocą rodziców bohaterka książki radzi sobie z tym problemem. 

Każde dziecko chce czuć się dobrze wśród rówieśników, chce być lubiane i popularne. Niestety aby przynależeć do grupy młodzi ludzie próbują się dostosować, robić, to, co inni, aby nie odstawać i nie wyróżniać się. Często prowadzi to do sytuacji, w której dziecko robi coś wbrew swoim przekonaniom i nawet jeśli czuje, że nie powinno, to jednak lęk przed odtrąceniem przez rówieśników jest zbyt duży. Warto poruszać ten temat z dziećmi i uczyć je asertywności. Przed rodzicami stoi tutaj ogromne wyzwanie- nauczyć dzieci lubienia siebie i życia zgodnie ze swoimi przekonaniami. Warto również uświadamiać dzieciom, że prawdziwa, szczera, bezinteresowna przyjaźń to dużo większa wartość niż przynależenie do grupy tylko dla popularności. 




Seria "#S.O.S." to bardzo ciekawie napisane książki, które poruszają tematy, z którymi nasze dzieci na pewno się zetkną. To książki, które inspirują do rozmów z dziećmi, a dzieciom pokazują przykłady problemów i tego w jaki sposób można je rozwiązać. Na końcu każdej książki dodatkowo znajdziemy kilka słów skierowanych do rodziców. 

Przyznam się Wam, że osobiście ze sporym lękiem myślę o wieku dojrzewania u moich dzieci. Boję się tych wszystkich zagrożeń, z którymi chłopcy mogą się zetknąć. Jednocześnie wiem jak ogromna odpowiedzialność spoczywa na nas rodzicach. Dlatego też już teraz poruszam z dziećmi różne ważne tematy i wiele tłumaczę. Pokazane dziś książki oczywiście również już przeczytaliśmy i porozmawialiśmy o przedstawionych w nich w problemach. Polecam Wam tą serię, bo to naprawdę wartościowe tytuły, które mogą nam ułatwić przegadanie z dzieciakami kilku tematów. 

Serię "#S.O.S." możecie kupić na stronie wydawnictwa Jedność



Komentarze

  1. Te książeczki są naprawdę świetne i warto zwrócić uwagę na te propozycje.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej