"Przyjaciółki na zawsze"- wspaniały komiks dla dorastających dziewczynek

 Choć jestem mamą dwóch chłopców lubię śledzić także nowości wydawnicze przeznaczone dla dziewczynek. Po pierwsze często wręczam książki w prezencie dziewczynkom z rodziny, po drugie nie chcę, aby mamy dziewczynek czuły się na blogu pominięte, po trzecie- sama czasem mam ochotę poczuć się jak mała dziewczynka. Dlatego też chętnie sięgam po tytuły dedykowane dziewczynkom i dzielę się z Wami moimi opiniami na ich temat. W ostatnim czasie miałam okazję po raz kolejny sięgnąć po rewelacyjny komiks przeznaczony właśnie dla dziewcząt. Pierwszy raz miałam okazję zapoznać się z tym komiksem, kiedy recenzowałam go dla portalu sztukater (czytałam wtedy drugą część "Najlepsze przyjaciółki"). Urzekł mnie wtedy niesamowicie dlatego z dużą ciekawością sięgnęłam również po nowo wydany, już trzeci tom "Przyjaciółki na zawsze. Ósma klasa to skomplikowane". Cała seria przeznaczona jest dla dziewczynek w wieku dorastania, a więc myślę, że przedział ten możemy określić jako mniej więcej 9-15 lat. 


Bohaterką całej serii jest Sara. Niby zwykła nastolatka, jednak nieco odstająca od innych. Sara nie ubiera się modnie, nie zna się na muzyce, za to uwielbia czytać książki. Ma drobne problemy z nawiązywaniem relacji, bardzo się wszystkim przejmuje i analizuje wszystkie sytuacje. W najnowszym tomie Sara uczęszcza już do ósmej klasy. Jej relacje z przyjaciółmi zdają się o wiele lepsze niż w poprzednich latach. Sara ma kilku przyjaciół, z którymi dobrze się czuje, angażuje się w szkolne życie, uwielbia kółko teatralne i ma nadzieję, że w końcu stanie się piękna, popularna i zacznie odnosić sukcesy. Niestety choć Sara bardzo się stara, ciągle nie czuje się dobrze sama ze sobą. Nie czuje się ładna (dodatkowo rude włosy i aparat na zębach nie poprawiają sytuacji) i wciąż boi się ośmieszenia przed rówieśnikami. 




W komiksie Sara przeżywa różne rozterki typowe dla nastolatek. Marzy o tym, aby być taka jak jej bardziej przebojowe rówieśniczki, a jednocześnie chce być po prostu sobą. Przejmuje się swoim wyglądem, chce mieć modną fryzurę i ubrania. Panicznie boi się sytuacji, które mogą ją ośmieszyć i sprawić, że rówieśnicy odwrócą się od niej lub zaczną ją wyśmiewać. Ma duże plany, jednak wciąż przeżywa niepowodzenia. 

Myślę, że komiks ten genialnie pokazuje problemy i sytuacje bliskie wszystkim dziewczynkom w wieku dojrzewania. Dziewczynki mogą utożsamiać się z Sarą i w jej zachowaniu odnaleźć siebie i swoje rozterki. Opisane są tutaj zwykle codzienne sytuacje, jakie mogą mieć miejsce w szkole i grupie rówieśniczej. Myślę, że większość nastolatek boryka się właśnie z takimi problemami jakie przeżywa Sara- chcą być ładne, modne, popularne, odnaleźć swoje miejsce wśród rówieśników. Jednocześnie autorki na przykładzie Sary pokazują, że indywidualność i bycie sobą jest bardzo fajne i nie trzeba zawsze robić tego, co robią inni. Dziewczynki w czasie czytania mogą zobaczyć, że ważne jest, aby akceptować siebie, robić to, co się lubi i otaczać się prawdziwymi przyjaciółmi. To cenna wskazówka dla nastolatek, które czasami boją się być sobą i czują się zagubione w grupie. 




Cała seria tych komiksów jest fantastyczna. Przeczytałam je z autentyczną przyjemnością. Znalazłam tutaj wiele sytuacji i problemów, których sama doświadczyłam w wieku nastoletnim. To naprawdę wartościowa lektura dla młodych dziewczynek. To nie jest zwykły, typowo rozrywkowy komiks. To seria, która może pokazać dziewczynkom, że ich rozterki są naturalne. Myślę, że młode czytelniczki wyniosą z perypetii Sary mnóstwo cennych wskazówek. 

Całą serię komiksów możecie kupić na stronie wydawnictwa Jaguar. Naprawdę szczerze polecam. 


Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej