Zabawa kolorowymi klockami

Dziś pokażę Wam jak fajnie można pobawić się zwykłymi drewnianymi klockami. Ponieważ nie posiadamy klasycznych klocków, wykorzystaliśmy elementy z nawlekanki. Są to drewniane, kolorowe klocuszki różnych kształtów.Najpierw poćwiczyliśmy liczenie. Na dużej kartce narysowałam 5 kółek i w każdym napisałam cyfrę od 1 do 5. Zadanie polegało na ułożeniu w każdym kółku tyle klocków ile wskazywała liczba.Następnie poukładaliśmy różne rzeczy- literki i cyferki, pociąg, buzię, kwiatek. To, co przyszło nam do głowy. Bawiliśmy się też w odrysowywanie klocków kredkami.


Ustawiliśmy też wysoką wieżę- to świetne zręcznościowe ćwiczenie dla małych rączek, szczególnie pod koniec, kiedy każde dołożenie elementu grozi zawaleniem konstrukcji.


Później przeszliśmy do zabawy w kolory. Na kartce narysowałam okręgi i w każdym z nich zaznaczyłam kolor. Zadaniem Filipka było posegregowanie klocków do odpowiednich zbiorów. Takie klasyfikowanie przedmiotów to doskonały wstęp do nauki matematyki. Po ułożeniu porozmawialiśmy o tym, których klocków jest najwięcej, których najmniej.
Na koniec przeszliśmy do części, która najbardziej spodobała się Filipkowi. Synek odwracał się, a ja w tym czasie robiłam błędy w posegregowanych kolorami klockach. Następnie Fifi te błędy poprawiał. Tak mu się to spodobało, że bawiliśmy się wiele razy.Kiedy poprawianie mu się znudziło, wymyślił zabawę odwrotną- to on zmieniał klocki miejscami, a ja musiałam posegregować poprawnie. Oczywiście kiedy wykonywałam zadanie nie mógł wytrzymać i pokazywał mi, co gdzie przełożyć. A najbardziej był zadowolony, kiedy specjalnie popełniłam jakiś błąd i mógł mnie poprawić;)

Taka prosta zabawa a zajęła synka na naprawdę długi czas. Polecam- możecie wykorzystać zwykłe drewniane lub plastikowe klocki, spinacze do bielizny czy kolorowe guziki. Po raz kolejny sprawdziła się u nas zasada, że te najprostsze zabawy często okazują się atrakcyjniejsze niż wypasione zabawki.

A może macie jeszcze inne pomysły na wykorzystanie takich klocków?

Komentarze

 1. Bardzo ciekawe wykorzystanie klocków. Moj niestety jeszcze za maly jest na liczenie i segregacje kolorow,ale uwielbia klocki wiec na pewno w przyszłości skorzystam z podpowiedzi 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można próbować i w ten sposób uczyć się kolorów i liczenia:) Nawet jakby początkowo tylko obserwował

   Usuń
 2. Układnie wieży to ulubione zajęcie mojego Filipka ;) Bez względu na to z czego ją układa :D Z liczenia to na tę chwilę bardzo dobrze wychodzi mu tylko dła (dwa) ale to mamusia musi liczyć ;) Czekam niecierpliwie aż zacznie mówić i powtarzać znacznie więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój Filip dlugo był oporny do liczenia, dopiero niedawno zaczął akceptować cyferki:)

   Usuń
 3. Bardzo fajny pomysł. Bedziemy sie bawic :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne są, w tak wielu sposobach można je wykorzystać :-), u nas uwielbiamy budować z takich klocków, pozdrawiam Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na pewno jeszcze nie jedną zabawę z takimi klockami można wymyśleć

   Usuń
 5. świetny wpis :) ja czekam co prawda na dostawę klocków, jakbyś szukała takich ładnych, drewnianych, to polecam bobomio.pl -
  z klocków takich bardziej do budowy mozna nawet uczyć się czytania (np budować literki. Mój szkrab dopiero wchodzi w ten etap, ale po wizycie u znajomych stwierdziłam, że musi mieć klocki.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Etykiety

Pokaż więcej