Łączybajki dla Małych i Dużych- bajki psychoedukacyjne z ćwiczeniami

Bajki psychoedukacyjne to bardzo ciekawa forma książek dla dzieci. Łączą w sobie cechy ciekawego opowiadania z ogromnym walorem edukacyjnym. Pomagają zrozumieć niektóre zagadnienia i wskazują możliwości pracy nad sobą. Są świetnym punktem wyjściowym do rozmowy z dziećmi, a także do rozwiązania niektórych problemów. Dzisiaj pokażę Wam dwie bajki psychoedukacyjne- pierwsza z nich porusza zagadnienia dotyczące kłótni i konfliktów, druga natomiast- grzeczności i asertywności.


"Bez kłótni ani rusz, czyli kto lubi konfliktoluby" to książka wprost idealna dla nas. Kłótnie w naszym domu są na porządku dziennym- naszych dwóch charakternych chłopaków potrafi pokłócić się o najmniejszy drobiazg. Niestety często dochodzi nawet do rękoczynów. Ta książka dała nam możliwość popatrzenia na wszelkie kłótnie od innej strony.
Bohaterami zarówno tej, jak i drugiej książki są Filajki- stwory podobne do ludzi, zamieszkujące niezwykły, fantastyczny świat. Pewnego dnia w ich krainie doszło do nieprzyjemnego zdarzenia- zaginął Edustwor- jeden ze stworów, które pomagają dzieciom w nauce. Poszukiwania Edustwora są przyczyną dużego nieporozumienia pomiędzy dziećmi. Początkowa różnica zdań dotycząca tego, co należy zrobić w pierwszej kolejności przeradza się w regularny konflikt, w który uwikłane zostają kolejne osoby.
To jest ta część rozrywkowa, czyli opowiadanie, natomiast po każdym rozdziale mamy część edukacyjną w postaci ćwiczeń i zagadnień do rozmowy.  To była dla mnie najlepsza część wspólnego czytania, kiedy razem z Filipkiem omawialiśmy zagadnienia z danego rozdziału. zastanawialiśmy się nad uczuciami bohaterów i próbowaliśmy przełożyć je na wydarzenia z naszego domu.
Na końcu książki znajduje się jeszcze dodatkowa część z ćwiczeniami oraz z omówieniem zagadnień poruszonych w opowiadaniu. Część ta podzielona jest na Strony dla Małych oraz Strony dla Dużych.

"Grzeczna niegrzeczność, czyli sposób na nadymki- drażliwce" porusza problem grzeczności i asertywności. Bohaterką książki jest Fiszka, która wyrusza na wycieczkę, o której bardzo długo marzyła.Na miejscu przeżywa wiele przygód, a nawet zostaje podmieniona! Niedobry Grzecznich sprawia, że Fiszka staje się bardzo, bardzo grzeczną i posłuszną dziewczynką. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie dobre.
Książka w bardzo ciekawy sposób przedstawia pojęcie grzeczności i asertywności. Dzieci dowiadują się na przykład, że powinny mówić o tym, czego potrzebują, co myślą i co czują. Podkreślone jest znaczenie rozmów, które są podstawą zgody w rodzinie. Znajdziecie tutaj nawet Domowy Kodeks Porozumienia, który może pomóc zarówno dzieciom, jak i rodzicom w stworzeniu dobrej relacji i atmosfery w domu.
Identycznie jak w książce o kłótniach, każdy rozdział zakończony jest ćwiczeniami, a na końcu znajdują się strony uzupełniające poruszony temat.

Myślę, że "Łączybajki dla małych i dużych" (bo taką nazwę nosi ten cykl książek) to bardzo wartościowa lektura, która może wspomóc nasze codzienne wychowawcze zmagania. Zachęcają do rozmowy i porozumienia pomiędzy rodzicami a dziećmi.
Choć dla mnie bohaterowie książek i kraina, w której żyją są zbyt fantastyczni  (wolę bardziej realnych bohaterów), to jednak Filipkowi książki się podobały. Słuchał z uwagą, chętnie wykonywał ćwiczenia i podejmował rozmowę.

Książki zostały wydane przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Kilka informacji o książkach:
Tytuł: Bez kłótni ani rusz, czyli kto lubi konfliktoluby
Okładka: miękka
Rok wydania: 2018
Autor: Jovanka Tomaszewska, Wojciech Kołyszko
Liczba stron: 70
Cena: 23 zł
Książka na stronie wydawnictwa- kliknij tutaj

Tytuł: Grzeczna niegrzeczność, czyli kto lubi konfliktoluby
Okładka: miękka
Rok wydania: 2017
Autor: Jovanka Tomaszewska, Wojciech Kołyszko
Liczba stron: 70
Cena: 23 zł
Książka na stronie wydawnictwa- kliknij tutaj

 

Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Aneta S.
Mama dwóch chłopaków- Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek dla dzieci i mol książkowy. Fanka zabaw kreatywnych i wycieczek po Polsce.

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej