"Epidemia smartfonów"- książka o tym, jak smartfony wpłynęły na nasze życie

 Czy wyobrażasz sobie życie bez smartfona? Ja powiem szczerze, że nie bardzo...Wszak smartfony na stałe wpisały się w naszą codzienność, dzięki nim mamy kontakt ze znajomymi, możemy robić zakupy, czytać wiadomości, czy spędzać czas w mediach społecznościowych. W zasadzie jesteśmy już uzależnieni od tych małych, elektronicznych przedmiotów, które stały się naszym oknem na świat. Jak to wszystko wpłynęło na ogólne funkcjonowanie ludzi? Czy ciągłe korzystanie ze smartfonów wywiera widoczny wpływ na nasze zdrowie? Jak to wpływa na nasze dzieci? Na te i wiele innych pytań postanowił odpowiedzieć profesor Manfred Spitzer, autor książki "Epidemia smartfonów. Czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa?"


Książka ta to bardzo ciekawa analiza tego, w jaki sposób smartfony zmieniły nasze życie i jakie skutki niesie za sobą ich ciągłe używanie. Okazuje się, że oprócz skutków, o których się mówi najczęściej, czyli wzrost otyłości, pogorszenie wzroku, uzależnienia (w tym uzależnienia u dzieci i najmłodszych) ta lista jest tak naprawdę dużo dłuższa. Smartfony wpływają również na zdolności uczenia się, koncentrację, na osłabienie więzi międzyludzkich, w tym rodzinnych. Przedstawione tutaj dane to nie są tylko osobiste przemyślenia autora, ale również fakty potwierdzone badaniami naukowymi. 

Czy to oznacza, że smartfony to zło i powinniśmy  z nich zrezygnować? Oczywiście, że nie, zresztą w naszym świecie jest to już mało realne. Warto jednak przemyśleć sobie w jaki sposób wpływają one na nasze zachowanie. Warto czasem je wyłączyć, schować głęboko, przez jakiś czas nie zaglądać. Przede wszystkim powinniśmy też zrobić wszystko, aby nasze dzieci nie korzystały ze smartfonów zbyt wcześnie. Niestety coraz częstszy jest widok niemowlaków,  czy dwulatków, które spędzają czas na oglądaniu bajek w telefonie. Jest to oczywiście bardzo szkodliwe i nie powinno mieć miejsca. 

Warto znaleźć rozsądne rozwiązanie i korzystać ze smartfonów z umiarem. Nie zaglądać do nich podczas rodzinnego posiłku, czytania książki, czy oglądania filmu. Nie dawać ich dzieciom zbyt wcześnie. Czasem po prostu wyłączyć i cieszyć się życiem realnym, a nie tym wirtualnym. Książka dała mi do myślenia i taki odpoczynek od smartfona postanowiłam sobie co jakiś czas zrobić. 

Jeśli interesują Cię różne społeczne zjawiska, to ta książka jest dla Ciebie. Jeśli lubisz poszerzać swoją wiedzę, analizować i pogłębiać świadomość różnych tematów- również znajdziesz tutaj temat dla siebie. Lub jeśli czujesz, że smartfon jest dla Ciebie zbyt ważny, za dużo czasu spędzasz w mediach społecznościowych i chciałbyś to zmienić- sięgnij po ten tytuł. 

Kilka informacji o książce:

Autor: Manfred Spitzer

Wydawnictwo: Dobra Literatura

Okładka: miękka

Liczba stron: 336

Rok wydania: 2021

Cena: 32 zł

Książka do kupienia tutaj 


Komentarze

  1. Bardzo ciekawa wydaje się być ta książka. Mimo wszystko, w obecnych czasach nie da się żyć bez telefonu. Jest on potrzebny naprawdę w wielu sytuacjach, szczególnie, że stacjonarnych już niewiele pozostało w domach. Osobiście planuje zakup nowego modelu i postawiłam na Iphone 8 Plus Mam nadzieje, że posłuży mi na długo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej