Kodowanie dla klas 1-3, czyli super książki z zadaniami

Ostatnio pisałam Wam o tym, jakie książeczki aktualnie rozwiązuje Kubuś, a dziś o moim starszaku. Filip obecnie pracuje na książeczkach związanych z kodowaniem. Choć Filip w ostatnim czasie nie wykazuje zbyt dużej chęci do takich aktywności, to jednak muszę powiedzieć, że zadania z kodowania nawet go zainteresowały. Wśród ćwiczeń zdarzają się takie, które spotykają się z naprawdę dużym entuzjazmem i stwierdzeniami typu: "ale super zadanie!" "ale to fajne!" itd. I faktycznie powiem szczerze, że łamigłówki w tych książeczkach są naprawdę ciekawe i zupełnie inne niż te, które zwykle rozwiązujemy.


O co w ogóle chodzi z tym kodowaniem? Niektórym może wydawać się to dziwne, że tak małe dzieci mogą już mieć coś wspólnego z taką dziedziną nauki. Okazuje się jednak, że już dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mogą stawiać swoje pierwsze kroki w kodowaniu. Oczywiście nie jest to programowanie w komputerze, ale zupełnie offline, za pomocą specjalnie ułożonych zadań.


Zadania te rozwijają w dzieciach wiele różnych umiejętności, w tym logiczne myślenie, myślenie przyczynowo-skutkowe, rozwiązywanie problemów. Wiele z tych ćwiczeń polega na układaniu i rozszyfrowywaniu kodów, określaniu współrzędnych w tabeli, dorysowaniu elementów.



Bardzo podoba mi się to, że zadania konstruowane są jakby w dwie strony- na przykład najpierw dziecko odkodowuje wyrazy, a następnie samodzielnie koduje własne przykłady. Podobnie wyglądają ćwiczenia z określaniem współrzędnych.



Wśród zadań znajdują się również zakodowane kolorowanki, czy odwzorowywanie rysunków na planszach.


Myślę, że te zbiory zadań to świetne wprowadzenie dzieci w dziedzinę programowania. Jeśli już teraz nauczą się rozwiązywać tego typu problemy i zadania, łatwiej poradzą sobie z zadaniami informatycznymi. Wszyscy mamy świadomość, że żyjemy w czasach, kiedy wiedza o komputerach jest potrzebna i przyszłościowa, tak więc warto ułatwić dzieciom naukę już teraz. Poza tym te książki to zbiór świetnych łamigłówek, rozwijających inteligencję i logiczne myślenie. To super pomysł na mądrą rozrywkę i odskocznia od tradycyjnych zadań jakie serwuje dzieciom szkoła. Książki są atrakcyjne wizualnie, mają bardzo zróżnicowane polecenia i naprawdę wciągają. Są doskonałą alternatywą dla komputera i pozwalają mądrze spędzać czas bez siedzenia przed ekranem. W obecnej sytuacji takie rozrywki są na wagę złota.



Książeczki znajdziecie na stronie wydawnictwa Aksjomat, w bardzo atrakcyjnej cenie:
Ćwiczenia z kodowania- kliknij tutaj
Zadania z kodowania- kliknij tutaj


Komentarze

  1. Takie książeczki to fajna sprawa :D
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej