Pitagoras i Reakcja łańcucha- nowe gry logiczne od Egmont

 W dzisiejszym wpisie chciałabym pokazać Wam dwie nowe gry, które ukazały się w wydawnictwie Egmont. Są to gry logiczne w małych kompaktowych opakowaniach- a więc idealne zarówno do rozgrywek w domu, jak i poza nim. Lubię gry, które zajmują mało miejsca na półce i w bagażu, więc te nowości do razu mnie zainteresowały. Dodatkowo "Pitagoras" jest podobną grą do Archimedesa, którego bardzo lubimy, zaś "Reakcja łańcuchowa" skojarzyła mi się z Honeycombs (choć zasady okazały się całkowicie inne). 

Gra "Pitagoras" to gra matematyczna o bardzo prostych zasadach. Niech Was to jednak nie zwiedzie, bowiem proste zasady wcale nie oznaczają, że cała gra jest łatwa. Wręcz przeciwnie- trzeba tutaj nieźle pogłówkować i sprawnie liczyć w pamięci. Co prawda w niewysokim zakresie, ale gwarantuję Wam, że jeśli dodać do tego emocje związane z rozgrywką, to okazuje się, że poziom trudności jest całkiem wysoki. Dlatego też gra rekomendowana jest dla dzieci powyżej ósmego roku życia oraz oczywiście dla młodzieży i dorosłych. 

Elementy gry to 55 kart o różnych nominałach (od 1 do 20) oraz 4 kości z różnymi liczbami na ściankach. Dwie kości używane są do podstawowej wersji gry, zaś dwie dodatkowe do trudniejszych wariantów. 

Przed rozpoczęciem rozgrywki wszystkie karty układane są w stosie, zaś 5 losowych kart odkrywamy i układamy obok. Następnie rzucamy niebieskimi kostkami i sumujemy wynik. Zadanie wszystkich graczy polega na tym, aby jak najszybciej znaleźć w myślach działanie, w którym wykorzystamy jak najwięcej odkrytych kart i uzyskamy wynik otrzymany na kostkach. Osoba, która jako pierwsza wpadnie na rozwiązanie krzyczy "Mam" i układa karty w odpowiedni sposób. Następnie zabiera zdobyte karty. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej kart.

Przykładowo wygląda to tak: 


 Z odkrytych kart musimy ułożyć równanie o wyniku 25. Możemy dodawać, odejmować, dzielić i mnożyć. Przykładowe rozwiązanie to :

Do ułożenia działania możemy wykorzystać dowolną ilość kart, choć oczywiście im więcej, tym dla nas korzystniej. Poziom trudności gry można modyfikować- zmniejszać lub zwiększać w zależności od potrzeb i wieku graczy. To bardzo fajna gra logiczna, w której trenujemy zdolności matematyczne, koncentrację i szybkie myślenie. 

Zupełnie inaczej przedstawia się gra "Reakcja łańcuchowa". Jest to gra w formie łamigłówki, w której spostrzegawczość i dobre planowanie to niezbędne umiejętności. Elementy tej gry to aż 90 kwadratowych kafelków oraz 20 żetonów bonusowych i 4 tajne żetony koloru. 


Przed rozpoczęciem rozgrywki kafelki układamy w prostokąt o wymiarach 8 x 5. Każdy gracz otrzymuje również jeden kafelek do ręki. Następnie dokonujemy różnych roszad kafelków według zasad opisanych w instrukcji. Podczas rundy zabieramy sobie kafelki, których symbole pasują do wyłożonego przez nas kafelka. Powoduje to  przesuwanie się całego ułożenia. W grze dążymy do tego, aby uzyskać jak najlepszy wynik, a więc aby zdobyć jak najwięcej kafelków. 


 

Ze względu na poziom trudności ta gra również rekomendowana jest dla dzieci powyżej 8 roku życia. 

Choć obie gry są ciekawe, nam bardziej do gustu przypadł "Pitagoras". A Ciebie która gra zaciekawiła bardziej? 

Obie gry znajdziecie w księgarni internetowej Egmont. 

 


*Post powstał dzięki współpracy recenzenckiej z wydawnictwem Egmont. 


Komentarze

Prześlij komentarz

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej