"Co robimy, gdy śpimy" i "Wycieczka po mózgu"- nowości Akademii Mądrego Dziecka

 Pamiętacie bajkę "Było sobie życie"? Ta kultowa animacja przekazywała dzieciom wiedzę na temat funkcjonowania naszego organizmu. W podobnym stylu ukazały się ostatnio dwie nowości z serii Akademia Mądrego Dziecka. "Co robimy, gdy śpimy" i "Wycieczka po mózgu" to dwie kolejne książeczki wydane w cyklu "Chcę wiedzieć więcej", a więc dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zachęcają one dzieci do zdobywania nowej wiedzy i poznawania świata, w tym przypadku tajemnic ludzkiego ciała. Zapraszam na krótką opinię o książkach, a zarazem na wycieczkę po zakamarkach naszego mózgu. 


Bohaterami książeczek są śmieszne stworki, które są odpowiednikami ludzkich komórek, w tym neuronów. Stworki te rozmawiają ze sobą i opowiadają sobie nawzajem (a tym samym czytelnikom) o tym jak funkcjonuje nasz mózg i układ nerwowy oraz co się dzieje, kiedy śpimy. Dzieci dzięki książeczkom mogą poznać funkcje naszego mózgu oraz jego najważniejsze części. Dowiedzą się dlaczego sen jest tak bardzo potrzebny i z jakich faz się składa. Dzieci podczas lektury poznają wiele nowych pojęć np. neurony, hipokamp, faza REM, EEG i wiele wiele innych. Dzięki temu rozwiną swoją wiedzę i stworzą sobie podwaliny do dalszej nauki. Jestem przekonana, że oswajanie dzieci z pojęciami, które mogą wydawać się dość skomplikowane, zaprocentuje w przyszłości, np. podczas lekcji biologii czy przyrody. Co najważniejsze- wiedza w tych książkach przekazana jest w sposób przystępny i zrozumiały. Analogicznie jak w bajce "Było sobie życie" tutaj również wszystko pokazane jest jako współpraca wielu komórek, czyli książeczkowych stworków. Stworki te są superbohaterami, którzy wykonują wiele różnych zadań, aby wszystko w naszych organizmach funkcjonowało jak należy. Dzięki temu w łatwy sposób dzieci mogą przyswoić sobie funkcjonowanie wielu mechanizmów mających miejsce w naszych ciałach. 





Jak widzicie na zdjęciach książki są bardzo kolorowe. Ilustracje są pełne szczegółów i wzbudzają sympatię obecnością zabawnych stworków. Mi osobiście nie do końca odpowiada taka grafika i wolałabym książkę zilustrowaną inaczej. Zadowolona jednak jestem z tekstu i ogólnego przedstawienia tematu, więc ogólnie książki oceniam pozytywnie. Myślę, że są ciekawym sposobem na pokazanie dzieciom wspomnianych tematów w sposób przystępny i atrakcyjny dla młodego człowieka.




Jeśli lubicie książki, z których dzieci mogą wynieść nową wiedzę, to zdecydowanie rozważcie te dwa tytuły. Są to książki interesujące dla dzieci, które warto razem przeczytać. 

Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej