Programator- rodzinna gra logiczna

 Bardzo lubimy gry logiczne, w których trzeba myśleć strategicznie, tworzyć własną taktykę i kombinować, żeby wygrać, jednocześnie utrudniając życie swoim rywalom. Takie gry dostarczają nam dużej dawki emocji oraz pozwalają na ćwiczenie szarych komórek. Lubimy je dużo bardziej niż wszelkie gry losowe, w których nie mamy większego wpływu na to, jak potoczy się rozgrywka. Wielką zaletą dorastania dzieci jest właśnie fakt, że nareszcie możemy sięgać po ambitniejsze gry, a nie w kółko grać w grzybobranie, memory czy planszówki, w których rzucamy kostką i przesuwamy się po planszy bez większych trudności. 

"Programator" to jedna z najnowszych gier logicznych, która pojawiła się w ofercie naszej ulubionej firmy Alexander. Zainteresowała mnie, głównie przez tytuł, który od razu kojarzy się z programowaniem, a jak wiadomo jest to obecnie bardzo ważna umiejętność, z którą warto oswajać dzieci już od najmłodszych lat. W tym celu zresztą powstaje coraz więcej książeczek, zajęć, gier i zabawek związanych właśnie z programowaniem. 

Przejdźmy jednak do samej gry i zobaczmy, co kryje się w środku tego kolorowego pudełka.


Jak widzicie zawartość pudełka jest całkiem pokaźna. Znajdziecie tutaj: 

  • planszę składającą się z czterech części
  • tabliczkę ruchu
  • 5 pionków postaci wraz z podstawkami
  • 5 pionków klasycznych
  • 10 żetonów kolorów
  • 5 żetonów bazy
  • 130 pchełek w kolorach czerwonym i niebieskim
  • 20 piramidek
  • oraz instrukcję
 
Przed rozpoczęciem gry należy rozłożyć planszę i losowo rozstawić na niej wszystkie pchełki i piramidki. 

Po tej planszy poruszamy się takimi ciekawymi pionkami-postaciami w różnych kolorach: 


Obok planszy rozkładamy tabliczki bazy w pięciu kolorach. Oprócz tego każdy gracz losuje tabliczkę kolorów, której nie należy pokazywać innym graczom aż do końca gry. Mając swój zestaw kolorów musimy tak planować swoje ruchy na planszy, aby zebrać jak najwięcej niebieskich pchełek i piramidek (pchełki czerwone to punkty ujemne!). 

Zanim jednak poruszymy się postacią na planszy musimy ruch zaplanować na tabliczce ruchu i dopiero wtedy taki sam ruch wykonujemy na dużej planszy. Każdy rodzaj ruchu można wykorzystać tylko raz podczas trwania rundy.

Zebrane w ten sposób pchełki i piramidki kładziemy na bazach w określonych kolorach. Na koniec zliczamy punkty z tych baz, które znajdują się w naszym zestawie kolorów. Przez całą grę musimy więc tak rozplanować nasze ruchy, aby zdobyć jak najwięcej punktów na określonych kolorach. 

Powiem Wam szczerze, że przyswojenie tych zasad w pierwszej chwili mnie przeraziło. Wydawało mi się, że to jakaś bardzo skomplikowana gra, której zasad nie jestem w stanie pojąć. Oczywiście myliłam się- wystarczy dobrze wczytać się w instrukcję, aby zrozumieć o co tu chodzi i rozpocząć grę. Ale faktem jest, że moje dzieci dużo szybciej ode mnie zrozumiały o co chodzi ;)

"Programator" to gra, która rozwija logiczne myślenie, uczy planowania i przewidywania, zachęca do tworzenia własnych strategii. Rekomendowana jest dla dzieci powyżej 7 roku życia. Jednocześnie w rozgrywce może brać udział od 2 do 5 osób. 

Grę kupicie tutaj


Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej