Wszystkie dzieci są zdolne- recenzja poradnika

 Zdolne dziecko, czyli jakie? Jako rodzice z pewnością nie raz zadajemy sobie pytanie o to, czy nasze dziecko jest zdolne, czy mieści się w normie rozwojowej, czy też odstaje od swoich rówieśników. Skupiamy się na tym, żeby wpasować dziecko do schematów, zapominając o tym, że każde dziecko, to odrębna jednostka, która ma prawo do własnego tempa rozwoju i nauki. Współczesny system nauczania dodatkowo utwierdza nas w tej zakorzenionej głęboko potrzebie wtłaczania wszystkich w ramy i przyjęte normy. A gdyby tak odrzucić takie myślenie i po prostu zaufać naszym dzieciom? Pozwolić im robić to, co kochają i uczyć się tego, co chcą? Z pewnością wymaga to niezwykłej odwagi i wyjścia poza schemat. O takim spojrzeniu na rozwój dzieci możemy przeczytać w bardzo ciekawym poradniku "Wszystkie dzieci są zdolne. Jak marnujemy wrodzone talenty". Autorami książki są Gerald Huther i Uli Hauser-specjaliści zajmujący się rozwojem dzieci. 


Kiedy sięgałam po ten poradnik myślałam, że będzie on skupiony jedynie na temacie talentów i ich rozwijania. Tymczasem okazało się, że to książka mówiąca po prostu o wychowaniu, o rozwoju dzieci i o tym jak radzić sobie z wyzwaniami pedagogicznymi naszych czasów. Autorzy książki uświadamiają nam jak przestarzały system edukacji ogranicza nasze dzieci i nie pozwala im w pełni rozwinąć swoich umiejętności. I trudno się z tym nie zgodzić- wszak każdy kto skończył szkołę z pewnością wskaże przedmioty, których musiał się uczyć, choć wcale nie miał na to ochoty, czy też predyspozycji. Sama również uważam, że współczesna szkoła robi dzieciom ogromną krzywdę- muszą one uczuć się mnóstwa niepotrzebnych rzeczy, wpasowywać się w określone ramy i klucze rozwiązań. Gdzie w tym wszystkim miejsce na kreatywność i indywidualność? Odpowiedź jest prosta- tego miejsca nie ma, a dzieci mają po prostu robić to, co każą im dorośli. 

Jednak w książce przeczytamy nie tylko o szkole. Autorzy opowiadają nam tutaj o wielu zachowaniach, które niszczą dziecięcą potrzebę poznawania świata, kreatywność i chęć rozwoju. Każde dziecko ma w sobie ogromny potencjał, który my dorośli, często nieświadomie tłamsimy i ograniczamy. Poradnik ten to zachęta, aby zmienić tok myślenia i zaufać naszym dzieciom i ich naturalnym zdolnościom. To ciekawe spojrzenie na rozwój dziecka i sposób wychowania. Muszę przyznać, że autorzy pokazują tu naprawdę ważne rzeczy, których nie uświadamiamy sobie na co dzień. Zachęcają do tego, aby wspierać dzieci i zapewniać im przyjazne środowisko rozwoju. 

W poradniku rodzice, nauczyciele, pedagodzy i wychowawcy znajdą wiele cennych wskazówek dotyczących tego jak we współczesnym świecie wspierać rozwój dzieci. Czy nowe technologie mają negatywny wpływ na zdolności dzieci? Czy zajęcia dodatkowe są potrzebne? Dlaczego szkolnictwo powinno przejść gruntowną reformę? Jak wspierać dziecko i przestać je ograniczać? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają na Was w tej bardzo ciekawej, potrzebnej książce. 

Poradnik przeczytałam jednym tchem znajdując tutaj wiele ciekawych informacji potrzebnych mi jako mamie i osobie pracującej z dziećmi. Autorzy uświadomili mi wiele spraw i utwierdzili mnie w moich intuicyjnych poglądach dotyczących szkolnictwa i nauki. Cieszę się, że trafiłam na tą książkę, bo zdecydowanie jest to poradnik wpasowujący się w moje poglądy wychowawcze. Polecam książkę wszystkim rodzicom i nauczycielom. 


Poradnik kupicie między innymi w księgarni Literatura Inspiruje


 

*Post powstał dzięki współpracy barterowej z wydawnictwem Dobra Literatura.

Komentarze

Polub nas na Facebooku:)

Moje zdjęcie
Aneta S.
Mama Filipa (ur.2013 r.) i Kubusia (ur.2015 r.). Miłośniczka książek, zarówno tych dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych. Fanka zabaw kreatywnych, puzzli i wycieczek po Polsce. Żłobkowa ciocia, która kocha swoją pracę:)

Archiwizuj

Pokaż więcej

Etykiety

Pokaż więcej